MIGRI BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

MIGRI BALIĞI

Mığrı,  Congridae familyasından yılan balıklarına benzeyen sadece denizlerde yaşayan balık türüdür.

Vücut uzun silindir şeklinde olup, yılana benzer. Derisi kaygan ve vücut küçük pullarla örtülüdür. Rengi yaşadığı ortamın rengine uygundur. Sırt ve yanları gri, sarı ile karışık yeşilimtırak, karın kısmı ise kirli beyazdır. Sırt ve anüs yüzgeci kuyruk yüzgeci ile birleşmiştir. Yan çizgi sırtına paralel olarak kuyruğa kadar uzanır. Yılan balıkları gibi bir defa yumurta  döker ve sonra ölür. Büyüklüğü ortalama 100 cm dir, maksimum 300 cm olur. Maksimum ağrlığı 65 kg dır. Atlas Okyanusunda Norveç ve İzlanda’dan Senegal’e kadar olan sahil şeridi yaşam yerleridir. Sığ yerlerde yaşarlar 1170 Mt. derinlikte de görülebilirler. Ayrıca Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında da yaşamlarını sürdürürler.

mığrı balığı ile ilgili görsel sonucu

MIGRI AVI

Mığrı balığı diğer deniz yılanları familyasıyla yakından akrabadır, ülkemizdeki ismi mığrıdır, birçok dünya ülkesinde Conger Conger olarak tanımlanır bazı ülkelerde ise Conger eel ve Congrea olarak bilinir, bu balık su içinde saldırgan olmamakla beraber aksine çok uysaldır, denizlerimizde genellikle ege ve akdeniz bölgesinde sıkça görülür. Genelde denizde canlı veya ölü (leş) balıklarla beslenir, kalamarı çok sever.. derin sularda yaşarlar ancak beslenmeye ihtiyaç duyduğunda (genelde aç kaldığında) kıyı bölgelere gelip kendine bir ziyafet arar. Mercan kayalıklarının arasında müren balığındaki gibi kendini gizler ve sadece kafasıyla etrafı gözler, tabiki beslenmek için yuvasını herzaman terkeder. Bu balığın boyları 3.5 metre uzunluğa kadar ulaşmaktadır, mığrı balığı okyanuslarda 50-60 kiloya varan ağırlıklara ulaşır, ağcılıkla açık denizde yapılan avlarda ortalama 20 ila 30 kiloya kadar yakalandığı görülmüştür, kıyıdan avlarda ise ortalama 1 kilodan 10 kiloya varan ağırlıklarda yakalandığı görülmüştür. Mığrı balığının avcılığı haziran, temmuz ve ağustos ayının sonuna kadar en verimli şekilde yapılabilmektedir. Sayıları diğer balıklara göre oldukça az olduğu için ülkemizde ve dünyada ekonomik değeri yoktur.

Mığrı balığının avcılığı sabır gerekiyor, balığı avlamak için öncelikle kendimize uygun bir bölge seçmeliyiz, özellikle kumluk bölgelerden uzak olmakla beraber daha çok sık yosunlu ve kayalık bölgeleri seçmeliyiz. Bu tür balıkların avında (örn. müren ve mığrı) yakalandığında kurtulmak için misinayı birbirine dolaştırıyor ve olta kayalık bölgelerde olduğu için oltadan kurtulmak amaçlı misinayı kayalara dolaştırabiliyor, bu gibi durumlarda olta büyük ihtimal takılmış oluyor ancak balık olta ucunda ya ölüyor yada misina size kopuk geliyor. Bu balığın avcılığında sıkça kullandığımız tek iğneli, gezer kurşunlu ve 0.60 misinadan oluşan bir takım kullanılabilir.

Mığrının avcılığında kullanılacak en iyi yem ölü balık yada canlı balıktır, ölü balıklardan en iyi tercihiniz sardalya, kalamar, uskumru, gelincik veya kefal olacaktır. Canlı balıklardan ise kefal, isparoz, karagöz, avuç içi büyüklüğünde yengeç yada kaya balığıdır.