ISKARMOZ-BARAKUDA

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

ISKARMOZ-BARAKUDA

Barakuda, Barrakuda olarak da yazılır, Perciformes takımının  Sphyraenidae familyasından 20’den fazla yırtıcı balık türünün ortak adıdır.
Dünyanın bütün sıcak ve tropikal denizlerinde bulunan, bazı türleri ılıman bölgelere kadar sokulan bu familyanın Akdeniz’de rastlanan iki türü ıskarmoz balığı adıyla tanınır. Çok hızlı bir yüzücü olan barakuda ve ıskarmozbalığının ince uzun gövdesi küçük pullarla örtülürüdür; biribirinden oldukça uzakta yer alan iki sırt yüzgeci, ileriye doğru çıkık bir alt çenesi, çok sayıda sivri ve keskin dişlerle kaplı büyük bir ağzı vardır. Bazı türleri çok daha küçük (45-50 cm) olmakla birlikte, en çok Atlas Okyanusunda, ayrıca Antil Denizinde ve Büyük Okyanusun  batısında yaşayan Atlantik barakudasının ya da büyük barakudanın (Sphyraena barracuda) uzunluğu 2 m’yi bulur, hatta geçer. Sırtı koyu gri, lacivert ya da yeşil, iki yanı gümüş rengi üstüne siyah hareli olan bu balık, öbür barakudalar gibi sürüler halinde değil, tek başına dolaşır. Daha çok balıkla beslenen, özellikle de sardalye, hamsi gibi küçük balık sürülerine saldıran, çok atak ve gözü doymaz bir avcıdır.

Büyük Okyanusun doğusunda ve California Körfezinde yaşayan Pasifik barakudası (S.argentae), en çok 1,5 m’ye kadar uzayabilir. Atlantik barakudasından farklı olarak sürüler halinde dolaşır, siyah hareleri yoktur ve dişisi erkeğinden daha iri olur.

Amatör balıkçıların sevdiği avlardan biri olan barakudaların Pasifik türü aynı zamanda çok değerli bir sofra balığıdır. Bununla birlikte, bazı denizlerde yaşayan barakudaların, özellikle Atlantik barakudasının etinde, büyük olasılıkla zehirli otlarla beslenmiş küçük balıkları yemesinden kaynaklanan ve  Ciguatera adıyla bilinen bir tür balık zehirlenmesine yol açan çok kuvvetli bir zehir bulunur. Barakudalar, genellikle ışıltılı ve hareketli nesnelere yönelen meraklı ve korkusuz hayvanlardır. Özellikle içlerinde en saldırganı ve ürkütücüsü olan Atlantik barakudası bazen insanlar için de tehlikeli olabilir, bu tehlikenin boyutları çoğu kez abartılırsa da, bu balığın yüzücülere saldırdığı doğrudur.

barakuda ile ilgili görsel sonucu

ISKARMOZ-BARAKUDA  AVI

Barakuda, Akdeniz’de her mevsim avlanabilmektedir. Kış aylarında, hareket ve ses azalıp, ortam sakinleştiğinden, avı daha kolaydır. Barakuda, güneş ışığının etkisiz olduğu saatlerde avlanır ve kıyılara yakın olur. Güneş ışığının artmaya başladığı saatlerde, açık denizde derin suya çekilir. Gündüz saatlerinde, çok sakin, kimselerin uğramadığı, taşlık sığlıkların olduğu uzun kıyı şeritlerinde de bulunur. Bu tür yerlerde, ışığın durumuna bakmaksızın avlanabilirler. Gündüz hareketli olan yerlerde, ışığın azaldığı, el ayağın çekildiği saatlerde avlanmayı tercih ederler. Avlanmaya başladıkları saatler, av verdikleri saatlerdir.

Yüzey ve dip rapalaları ile sabah erken saatlerde ve akşamları güneş battıktan sonra, Barakuda avı yapılabilir. Barakuda, taşlık ve kayalık yerlerde, baskın tekniğiyle, avlanmayı sever. Barakuda’yı derin sularda ve sığ sularda da avlayabiliriz. Işığın olduğu saatlerde derin sularda avlanmaya çalışılması, daha doğru olacaktır. Dip rapalası kullanırken, ağırlık kullanmadan sadece dip rapalası çekerek av yapılabilir. Yalancı yemle Barakuda avlarken, 2 – 4 mille sırtı çekmek gerekir. Bazı zamanlar, çok hızlıyken de yalancı yemlere atlayabilir. Hava iyice karardığında, dip rapalasıyla yapılan dip takımlarında, rapalanın biraz üstünde ışık kaynağı da kullanılabilir.

barakuda balığı özellikleri ile ilgili görsel sonucu