USKUMRU

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

USKUMRU

Uskumru (Scomber scombrus) bir deniz balığıdır. Aynı zamanda uskumrugiller familyasına adını vermiş olan, bu familyanın örnek balığıdır.

Vücut iğ şeklindedir. Sırtta aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar vardır. Başta beyin görünmez, karın tarafı açık gümüşi renktedir. Bütün yüzgeçler yumuşak ışınlı olup, gözler kolyoza göre daha ufaktır. Kolyozdan kafada ve vücutta bulunan pulların tek düze, sırt yüzgecindeki dikenleri daha çok sayıda (11-13), pulları ve yanlarının altında koyu esmer lekeler ve hava kesesi olmayışı ile ayrılır. 8 ila 11 yıl arasında yaşarlar.

Büyüklüğü ortalama 30-35 cm’dir, maksimum 50 cm olur. Ortalama ağırlığı 100-125 gram civarındadır. Kuzey Amerika sahillerinde, Kuzey Denizi, Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de yaşar. Bilinçsiz avcılık yüzünden ülkemiz sularında nesli tükenme konuma gelmiştir. İstanbul boğazının sürekli tutulan balığı iken şimdilerde görülmemektedir. Avcılığı çapari ile yada gırgır diye tabir edilen büyük balıkçı tekneleri ile yapılmaktadır.

uskumru ile ilgili görsel sonucu