SARIKUYRUK

SARIKUYRUK

SARIKUYRUK

 

Ağız oldukça geniş olup üst çene gözün orta hizasına kadar uzanır. Her iki çenede birkaç sıra halinde dişler bulunur. Sırtı gümüşi gri, yanları ve karın tarafı ise beyazdır. Ekseriyetle gözden kuyruğa kadar soluk altın renginde bir bant bulunur. Maksimum total boyu 190 cm’dir. Ortalama boyları ise 30-50 cm.’dir. Üremeleri Nisan-Eylül ayları arasındadır. Eşeysel olgunluğa 2-3 yaşları arasında girerler.

SARIKUYRUK AVI

Bir çok balık gibi sarıkuyrukta büyüdükçe yem alışkanlığını yede buna bağlı olarak yaşam alanını da değiştiril. Bu durumda avcılığı ve yakalanma stilini boyutuna göre değiştiril.

25-35 cm arası: Mayıs ayı gibi sularında ısınmasıyla küçük balıkların peşinde kıyılara kadar sokulurlar. Büyük sürüler haline dolaşırlar. 3lü veya 4lü köstekli dip oltalarıyla yakalanabilirler. Genelde avcı balık olduğu için hareketli yemlere ilgi duyacağından at çek ile yakalayabilirsiniz. Kayalık veya birden derinleşen yerlerde avlanıyorsanız oltanızı dibin 1-2 metre üstünden çekerek ve aksiyon vererek dikkatini çekebilirsiniz.

35-50 cm : Balıklar büyüdükçe sürüdeki sayıları da azalmaya başlar. Canlı ve taze yemlerle yakalanabilirler. Kayalık ve derin yerler yaşam alanlarıdır. Avlağınız kayalıklı derin yerlerle canlı küçük balıkları tek iğneli bırakma yöntemi ile avını yapabilirsiniz. Canlı balık sürekli suda hareket edeceğinden sarıkuyruk ve farklı avcı balıkların dikkatini çekecektir. Rapala ile at çek yaparak da kıyıdan yada tekneden sonuçlar alabilirsiniz. Rapalanın orijinal iğnesi küçük olacağından iğnesini değiştirmeniz gerekmektedir. Kulandığınız rapala veya jigging mutlaka dibin 1-2 metre üstünden gelmesi gerekmektedir.

50-90 cm arası: Kasım ayının başlarında rastlamak mümkündür. Sarıkuyruk büyüdükçe sürüdeki birey sayıları da 5li 10 lu bireylere dönüşür. Yaşam alanları da 20 mt ile 60 mt arası daha derin sulardır.  Yem olarak canlı yem yada Jumbo karidesler kullanabilirsiniz. Sarıkuyruğun boyu  ve kilosu da büyüdüğü için kullanacağınız takımlarında ona göre kalın misina ve sağlam iğnelerden olması gerekmektedir. Yoksa avcılık hüsranla sonuçlanabilir. 90 cm üzeri olan sarı kuyrukları yakalamak için zargana veya 30 cm civarı palamutları da bütün yemleri de kullanabilirsiniz.