SİNARİT

DENİZ BALIK TÜRLERİ, SİNARİT

SİNARİT

Sinarit (Dentex dentex)   Sparidae familyasına ait  bir balık  türüdür.Sinarit Akdeniz’de yaygındır, ama Karadeniz  ve Britanya Adalarından  Mauretania’ya, bazen  Senegal ve Kanarya Adalarına kadar Doğu Atlas Okyanusu’nda da görülür. 200 m ye kadar kumlu veya taşlı derinliklerde yaşar, ve diğer balıklardan, yumuşakçalardan ve kafadan bacaklılarla beslenen etkin bir yırtıcıdır.

Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerimizde bulunan sinaritler yazın sığ, taşlık ve kırmalık sahillere yaklaşırlar. Kışları ise açık sularda taşlar arasındaki büyük kovuklara çekilirler.

Olta avcılığı en zevkli balıklardan biridir. Eti de çok lezzetli olan sinaritin gövdesi elips şeklindedir. Çok kuvvetli çenesi olduğu için koni biçimindeki dişleriyle iğneleri kolaylıkla açar veya kırar. Gövdesi iri pullarla örtülü olup, sırtı ve yanlan pembe-sarıdır. Karnı ise beyazdır. Sinaritler ilkbaharda ürerler ve küçük sürüler halinde yaşarlar. Av sırasında kullanılan başlıca yemler karides, çağanoz, yengeç, sübye, kalamar, iskorpit, gelin balığı, zargana, hani, izmarit, tekir, gelincik, kaya, uskumru, istavrit, sardalya, hamsi ve kolyozdur. Av şekline göre bu yemler canlı veya cansız olarak kullanılır. Ayrıca rapala ve jigging  yöntemi ile de avcılığı yapılır.

En fazla sinarit yakalama yöntemi ise; yemle yapılan sinarit avlarıdır. Ayrıca bu yöntem ile sadece profesyonel balıkçılar balık avı yapabilirler. Amatör balıkçıların parakete yöntemi ile avlanma yapmaları yasaktır. Ayrıca yem içindeki durumlardan en çok canlı yem kullanılarak bu tür balıklar kolay bir şekilde yapılabilir. Ayrıca yem içindeki bir diğer yararlı yöntem ise parça yem ile birlikte dip sarkıtması yapılarak sinarit balığı yakalanabilir. Jigging yönteminde ise derin sularda av yapılmaktadır. Ancak denizdeki dalgalı ve benzeri durumlar bu avlanmayı etkileyebilir. Bunun içinde önceden denizin keşfi yapılmalı ve ona göre av için uygun durum belirlenmelidir.