YAZILI HANİ BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

HANİ BALIĞI

Hani balığı,  Serranidae familyasından  yerli bir balıktır. Vücut yapısı yassıdır ve yüksektir. Boyu 25-30 santim arasıdır. Ağırlığı yarım kilodur. Daha da büyükleri vardır. Et yiyen bir balıktır. Rengi parlak kırmızı pembe sarı ve esmer renkleri arasında bir kaç renk taşır. Sırtındaki yüzgeçleri yanlara doğru kahverengi hareler iner. Hani balığı bu şekilde biraz zebraya benzer. Kulaklarının üzerinde arkaya doğru gri renkte üç yada dört çizgi vardır. Bunların arasında sivri dikenler olabilir bunlar zehirli değildir.

İlgili resim                    hani balığı ile ilgili görsel sonucu

Hani balığının ağzı büyüktür, dişlidir. Gözleri irice olup etrafı da kırmızıdır. Sıcak denizlerin hayvanıdır. Çanakkale Ege Ve Marmara da çokça bulunur. Akdeniz de nadiren bulunabilir. Denizlerde taşlık yerlerde yaşar. Hani balığının olduğu yerlerde mercanda bulunur. Yaz aylarında taşlıkta kıyılara gelir. Kışınsa derin diplere gider. Hazirandan eylül ayının bitimine kadar kıyılara vuran hani balığı yumurtalarını bırakıp sonra derin sulara dönerler. Hani balıklarının Bir özelliğide denizden birden yukarı çekilirse hava keseleri şişip balığın boğazını tıkar ve balığı boğar. Hani balığı biraz kılçıklı olmasına rağmen etinin tadı lezzetli rengi beyazdır. Antalya ve Alanya da hani balığının bir adı da Aliberekedir. 

Hani balığının haşlaması ve tavası çokça yapılan yemekleridir. Yılın her mevsiminde avlanılabilir. Genel olarak pullu bir balıktır. Hani balığının alt çenesi üst çenesinden uzundur. Hani balıkları diplerde yaşadıkları için oltayla tutulabilir. Levrek ailesindendir. Kayalık yerlerde avlananlar hani balıklarının küçük bireylerini avlayabilirler. Değerli bir besin kaynağı olduğundan ticari açıdan kıymetlidir.

hani balığı ile ilgili görsel sonucu