İSTRONGİLOS BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

İSTRONGİLOS BALIĞI

İstrongilos Balığı Renk bakımından izmaritin bütünüyle benzeridir. Şekil, hareket ve yaşayışı izmaritin bütün özelliklerini taşır. Yan çizgisi belli belirsizdir. İzmaritteki siyah benek istrangilosta silikçedir.Bazı istrangilosların renkleri daha açık olur. Bazılarının yanlarına doğru siyah lekeler iner. Yanları sarılı beyaz, karru tam beyazdır.İzmaritten biraz boyludur. Genellikle 15 santimdir. İzmarit gibi yassı olmayıp daha çok yuvarlakça, füze biçimindedir. Burnu izmarit gibi kemer yapmadan düz olarak biter ve sivri bir ağızla son bulur.

İstrangilos, Karadenizden iniş ve çıkışlarda kıyılara fazla sokulur. Böyle zamanlarda kıyıdan atılacak çok hafif iskandili serbest bedenle avcılığı rahat olur. Serbest bedenin kalınlığı 0.15 olmalıdır. İğne 10-12 numara sinek iğnedir.Yem, midye, deniz kurdu ve karidestir.

İstrangiloslar toplu halde gezerler. Boyları mevsime göre değişir. Ağla avlandığı zaman manyat ağlarının gözleri değişik olarak çalışılır. Balık geceleri voli ağlarıyla da yakalanır. Voli ağında çevrilen yerin ortasına beyaz kışkış taşlarıyla vurularak ürkütülen balıkların ağlara takılması sağlanır. Voli ağı bekleme ağ olmadığından avcılık sabaha kadr üç-dört kere tekrarlanır.Balığın en makbul zamanları mayıs ve haziran aylarıdır. Izgarası bu mevsimde çok güzel olur.

istrongilos balığı ile ilgili görsel sonucu