UÇAN BALIK

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

UÇAN BALIK

Uçan balık, Exocoetidae familyasını oluşturan balık türlerinin ortak adıdır.64 cinsten oluşan familyaya ait balıklar yüzgeçlerini kanat olarak kullanıp kısa mesafeleri uçabilirler. Çoğunun görünüşleri sardalyaya benzer ama bunlarla akrabalıkları yoktur.

 

Uçan balıklar özellikle tropik ve subtropik denizlerde bulunurlar. Bu familyanın Türkiye’de ki Exocoetus volitans türü, güney Ege ve Akdeniz’de bulunur. Boyları 45 cm’ye kadar ulaşabilir.Bilinen en eski uçan veya kayan balık fosili, 235-242 milyon yıl önceye ait Potanichthys xingyiensis’tir. Ancak bu balık modern uçan balıklarla bir akrabalığı yoktur. Modern uçan balıklar 66 milyon yıl önce bağımsız bir tür olarak ortaya çıkmıştır.

Uçuş mesafesi

Mayıs 2008’de Japon NHK televizyonundan bir ekip Yakushima Adası açıklarında bir uçan balığı görüntülediler. Balık havada 45 saniye kaldı. Bundan önceki rekor 42 saniye idi. Uçan balıkların uçuşları genel olarak 50 metre civarındadır, fakat dalgaları ve akıntıları kullanarak 400 metreye kadar uzağa gidebilirler. Hızları saatte 70 kilometreye varabilir. En fazla uçuş yüksekliği deniz seviyesinden 6 metre yukarıdadır.

İlgili resim

Bazen yanlışlıkla küçük teknelerin içine düşebilirler. Uçan balıklar sudan dışarı sıçrayabilmek için kuyruklarını saniyede 70 kereye kadar sallarlar. Daha sonra havalanmayı sağlaması için ön yüzgeçlerini yana açıp hafif aşağı doğru çevirirler. Suyun üzerinde kaymayı bitirdiklerinde yüzgeçlerini tekrar kapatır veya kuyruklarını suya vurarak yeniden başka bir yöne doğru kayarlar. Balıklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda uçuşlarındaki en büyük etkenin, V şeklindeki kuyrukları oluşturmaktadır. Dişsiz bir balık olması nedeni ile deniz içindeki bitki ve deniz ürünlerine ait planktonlar ile beslenmektedirler. Ülkemizde sayısı çok sık olmamakla birlikte Marmara ve Akdeniz bölgesinde görülmüşlerdir. Sürü halinde dolaşan uçan balıklar genellikle hayati bir tehlike ile karşı karşıya kaldıkları dönemlerde sudan fırlayarak uçmaktadırlar. Onlar için uçmak hayat kurtarıcı bir özellik taşımaktadır.

Uçan balıkların en ünlülerinden olan dört kanatlı uçan balık türlerinde diğer türlerinden farklı olarak göğüs yüzgeçleri ile birlikte birde karın yüzgeçleri gelişmiştir. Uçan balıklar uçma özelliklerini daha çok hayat kurtarıcı olarak kullansalar da, yaptıkları bu özgürlük uçuşları sırasında genellikle martılara yem olmaktadırlar.

ucan balık ile ilgili görsel sonucu