KEDİ BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

KEDİ BALIĞI

 

Kedi balığı; köpek balığı familyasına ait bir tür olarak bilinmektedir. Sahip olduğu ağız yapısından ve kedi bıyığına benzeyen ağzındaki dokungaçları sebebiyle bu isim verilmiştir. Genellikle kurşini renktedirler. Kıyı bölgelerde deniz dibine yakın yerlerde yaşamaktadırlar. 20-60 metre arası kayalık ve taşlık alanların arasında yüzerler. Tropik iklimlerde, ılık denizlerde Akdeniz ve Avrupa kıyılarında bol bulunur. Boyları 80-150 cm. arasında değişmektedir. Akvaryumcuların sıklıkla tercih ettiği bir balık türüdür. Ve son derece hareketli balıklardır. Küçük ve omurgasız canlılarla beslenirler.

kedi balığı özellikleri ile ilgili görsel sonucu

 

Kedi Balıklarının Üç Çeşidi Vardır,
Benekli kedibalığı: Boyları 6-7 cm. kadardır. Akvaryumda süs balığı olarak beslenirler. Ana yurdu Güney Amerika ve Brezilya’dır. Benekli kedi balığının gövdesi yeşil ve sarı-siyahtır. Kuyruğunda siyah lekeler bulunmaktadır. Karın ve anüs yüzgeçleri saydamdır.
Büyük kedibalığı: Akdeniz ve Avrupa kıyılarında yaşayan, boyları 60-120 cm. arasında değişen bir kedi balığı türüdür. Derisinin üzerinde büyük benekler vardır. Bu balığa büyük sakızlevreği de denir. Yaklaşık olarak 8 kg. ağırlığa ulaşabilirler.
Küçük kedibalığı: Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yaşayan, boyları 50-80 cm. arasında değişen kedi balığı türüdür. Yaklaşık 2 kg. ağırlığa ulaşabilirler. Bu balığa küçük sakızlevreği, bazı bölgelerde de benekli köpek balığı da denir.
Kedi balıkları insanlar için zararlı değillerdir. Sürüler halinde yaşayan deniz canlılarıdır. Kedi balıklarının derisi pütürlüdür. Bu sebeple eski çağlarda marangozlar zımpara olarak kullanırlardı. Balıkların ciğerinden çıkartılan yağ da sanayide kullanılırdı.. İnce, uzun ve kıvrak bir yapıya sahiptirler. Kafaları küt şeklindedir. Ağızları aşağıya dönüktür. Kafalarına oranla gözleri büyük ve siyah renktedir. Solungaç yarıkları ve dişleri küçüktür. Bu balıklarda beş çift solungaç yarığı bulunmaktadır.  Göğüs yüzgeçleri kanat şeklinde geriye dönük ve büyüktür. Karın yüzgecinin gerisinde de iki sırt yüzgeci yer almaktadır. Yaşam süreleri yaklaşık olarak 19-20 yıldır.
Kedi balıklarının yumurtlama dönemleri:
Üreme dönemlerinde kuma yuva yaparak buraya yumurtlarlar. Uzun süren bir yumurtlama dönemidir. 20 saate kadar uzayabilmektedir. Tek seferde 1000 yumurta bırakabilirler. Yumurtaların sahip oldukları özellik sebebiyle hemen dibe batarak yuvaya yerleşirler. Yumurtlama dönemleri Mart ve Nisan aylarıdır. Yumurtaları dikdörtgen şeklinde olup, yumurtalardan iplik şeklinde uzantıları bulunur. Bu uzantılar sayesinde yosunlara ve taşlara yapışırlar. Ergin hale çok benzeyen yavrular yaklaşık 16 cm. uzunluktaki yumurtadan çıkarlar. Kedi balıkları, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenmeye yakın türler arasındadır