KEFAL

KEFAL

KEFAL BALIĞI

Kefal, Mugilidae familyasını oluşturan balık  türleridir.

Vücutları uzamış olup, yandan az basıktır. Ağız terminal olup büyüktür. Dişleri ise ya hiç yoktur ya da çok küçüktür. Bazı türlerde yağlı göz kapağı çok iyi gelişmiştir. Vücut başa kadar uzanan iri, genellikle pullarla  örtülüdür. Yan çizgi bulunmaz. Kaideleri birbirinden oldukça uzak iki dorsal yüzgeci vardır. Birinci dorsal yüzgeci kısadır ve 1-5 kuvvetli diken ışınla desteklenmiştir. İkinci dorsal yüzgeç daha uzundur. Işınları ilk ikitanesi diken ışın , diğerleri ise yumuşak ışınlıdır. Pektoral yüzgeçler solungaç kapaklarının hemen arkasındadır ve oldukça yükseye yerleşmiştir.

Sıçrayan kefal ile ilgili görsel sonucu

Çoğunlukla beslenmek için sığ sulara giren ve sürüler teşkil eden hızlı yüzücü balıklardır. Besinleri genellikle ipliksi alglerdir fakat omurgasızları da yer.

Türkiye sularında yaşayan türleri:

Has Kefal veya Topan kefal

İlgili resim

Dudaklı kefal

dudaklı kefal ile ilgili görsel sonucu

 

Rus kefali

rus kefal ile ilgili görsel sonucu

Altınbaş kefal

altınbaş kefal ile ilgili görsel sonucu

Bıldırcın Kefali

bıldırcın kefal ile ilgili görsel sonucu

Pulatarina veya ince dudaklı kefal

Pulatarina ince dudaklı kefal ile ilgili görsel sonucu

 

Mavi kefal veya Hazar kefali

Mavi kefal ile ilgili görsel sonucu

 

Tatlı su kefali

Mavi kefal ile ilgili görsel sonucu

Sıçrayan kefal veya Mavraki

Sıçrayan kefal ile ilgili görsel sonucu

 KEFAL AVI

Hemen hemen tüm kara sularımızda bulunan dere ağızlarında yuvalan bir balıktır. Her mevsimde yakalanabilir. Kullanılan olta su üstü mantarlı Kıbrıs siti denilen 20 veye 30 iğneli ekmeğe sarılarak yapılan oltadır. Kullanacağız  4 veya 5 numara çelik iğneler hem kiloluk kefalleri yakalamanıza hemde kaçmasına engel olur. Yem olarak ekmek vazgeçilmezidir. Ekmeği çok iyi  şekilde sıkarak top yapıp iğneleri ekmeğin içinde saklayarak kefal yakalayabilirsiniz. Güçlü ve mücadeleci bir balıktır. Yakalandığında kolay kolay teslim olmayacağı için sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Eğer yakalanan kiloluk bir kefal ise kaçmak için çok fazla mücadele edecektir. Oltaya boşluk verdiğiniz anda kaçma şansı fazladır. Kefal çok fazla yakaladığım ve yakalamasının keyif verdiği bir balık. Bulunduğum avlakta balıkçı restoranı olmasından dolayı genellikle balık ciğeri ile 3 lü köstekli dip takımı ile avını yapıyorum.

 

kefal-oltasiKıbrıs stili kefal takımı

 

Bulabilirseniz  balık ciğeri bağırsağı yada dere kurdu da olabilir tek iğneli 3 lü köstekli dip oltası ile de yakalayabilirsiniz. Kullanacağız iğneler 8veya 9 numara çapraz çelik iğnelerdir. Kullandığınız kösteğin kalın olması balığın oltayı kopararak kaçmasını engellerler. Benim tavsiyem 0.30 veya 0.35 lik kösteklerdir.

1431270501849