LAHOZ / GİRİDA BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

LAHOZ / GİRİDA BALIĞI

Lahoz balığı ya da Grida balığı (Epinephelus aeneus), 

Serranidae  (Hani balıkları) familyasına ait, Atlas Okyanusunun doğusunda, Akdeniz‘de ve Ege denizinde  bulunan bir balık türüdür. En büyükleri 120 cm uzunluğa ve 25 kilo ağırlığa ulaşabilir.

Fazla derinlere gitmeden 20-200 m. derinlikteki kayalık, taşlık veya çakıllı alanlarda yaşar. Oldukça yırtıcı, etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklu, omurgasız ve küçük balıklarla beslenir. Mayıs-Haziran arasında üreme yapar. Akdeniz’in eti en lezzetli ve şöhretli balıklarındandır. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir. Orfoz balığı  Lahoz balığının yakın bir akrabasıdır. Lagos balığı buğulamasından tavasına kadar geniş yemek seçeneği olan,balık sofraların en ünlü en pahalı balığıdır.

 Yaz aylarında kıyı ve taşlık bölgelere taşınırlar. Kabukları serttir,pulları kalın özellikleriyle bilinirler. Gövdesi koyu gri veya kahverengidir. Lagos balıkları üzerinde sarı lekeler bulunur. Dişleri fırçayı andırır, ağzı turuncu renktedir. Lagos balığı zıpkınla veya ağla avlanılabilir. 20-26 derece sıcaklık aralığında geliştikleri saptanmıştır.