ORFOZ BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

ORFOZ BALIĞI

Orfoz (Epinephelus marginatus), Serranidae familyasından bir balık  türüdür.

Vücudu yandan yassı ve ovaldir. Başı ve ağzı büyüktür. Derisi kalın olup ufak pullarla kaplıdır. 1’inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2’nci sırt yüzgeci ile birleşmiştir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. alt tarafı daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır. Ege ve Akdeniz balığıdır.

Orfoz hermafrodit  olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18. yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak yaşar.

Derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşar. Büyüklüğü ortalama 60 cm’dir, maksimum 140 cm olur. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg olur. Yaşadığı her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşar.

Eti  çok lezzetli olup  yaşlı olanların eti lifli ve kuru olur. Denizlerimizde az bulunmasına rağmen zıpkın avcıları tarafından türün yaşamı açısından tehlikeli şekilde avcılığı yapılmaktadır. Orfoz türü yok olma tehlikesiyle baş başa kaldığı için avcılığı yasaktır.