ELEKTRİK BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

ELEKTRİK BALIĞI

Elektrik balığı, aslında son derece tehlikeli bir balık türüdür. Genellikle insanlar elektrik balığının her ne olursa olsun bu kadar tehlikeli olacağını düşünmezler. Fakat elektrik balığı bir kişide hayati tehlike oluşturacak kadar büyük bir tehlike barındırmaktadır. Tam adı elektrikli yılan balığı olan yılan bağı, halk arasında bu şekilde çok daha iyi tanınmaktadır. Elektrik balığı, son derece farklı yöntemler sayesinde vücudunda elektrik üreterek avlanan bir  balıktır. Ürettiği elektrikle aynı zamanda  dış etkenlerden ve diğer balıklardan rahat bir şekilde korunabilen elektrikli yılan balığının bu özelliği onu diğer tüm balık türlerinden ayırarak ayrı bir gruba almaktadır. Elektrikli yılan balığı, elektrik üreterek sıra dışı bir özelliği yakalamıştır. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada çok büyük yer kazanmış olan bu balık son derece  önemli bir yer tutmaktadır. Üstelik nesli süreklilik göstererek herhangi bir problem olmadan var olan balık türüdür. Tam olarak tatlı su balığı olan elektrik balığı Güney Amerika bölgesinde oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Bunun dışında ülkemizde ve bazı bölgelerde varlığını sürdüren bu elektrikli balıkların tabi ki birçok farklı türü bulunabilir. Elektrikli yılan balıkları adına bakılarak kesinlikle değerlendirilmemelidir. Öyle ki adında yılan kelimesi geçtiği için bu balık uzun bir balık olarak düşünülmemelidir.
Silindirik ve orta uzunlukta olan yılan balıkları iki atı aynı anda boğacak kadar büyük bir elektriğe sahiplerdir. Bu özellikleri ile diğer canlılara karşı müthiş bir savunma göstererek kendilerini rahat bir şekilde koruyabilmektedirler. Elektrikli yılan balıklarında sırt bölgesinde, karın bölgesinde ve yan bölgelerinde yüzgeçler bulunmamaktadır. Bu nedenle aslında çok hızlı hareket etmezler. Fakat savunma mekanizmaları güçlü olduğu için kolay kolay av olmazlar.   Yapılan araştırmalara göre günümüze kadar elektrik balığı, boy olarak en fazla iki buçuk metre kadar ölçülmüştür. Bunun yanında bu balıklar yine ağırlık olarak ise yaklaşık yirmi beş kilo kadar ölçülmüştür. Geniş ve oldukça oval bir kafa yapısına sahiptir. Bu şekilde avına çarparak elektrik özelliğini ortaya çıkarır ve avını şoklayarak öldürür. Elektrik balığı, solunumunu ağzında bulunan kan damarlarında yaparak yaşamını sürdürür. Solunumunu direk damar yolu ile yaptığı için az oksijende bile hayatlarını kolay bir şekilde sürdürebilirler.  Bu balıklar yaklaşık on dakikada bir suyun yüz yine çıkarak ortamdan hava alırlar ve bu şekilde sürekli yaşamını sürdürürler. Elektrik balığının bu özelliği nedeni ile bu balıklar suyun dibine yani derinlere çok fazla inemezler.
Günümüzde birçok insanın merak ettiği bir soru vardır ki elektrik balığı nasıl elektrik etkisi yaratır? Elektrik balığının vücudunun birçok bölgesinde elektrik kaynağı arklar bulunmaktadır. Bu arklar sayesinde elektriği son derece mükemmel bir şekilde iletebilirler. Bu balığın üzerinde bulunan elektrik organları sayesinde küçük küçük birçok elektrik üretir ve hepsinin toplayarak gerekli yerde kullanır. Bu şekilde elektrik balığı görevini tamamlayabilir. Elektrik balığı saldırı anında beş adet 100 watt olan ampulleri aynı anda çalıştırabilir ve volt olarak tam 500 voltluk bir elektrik oluşturabilir. Bu elektrik ile birçok avını şoklayarak öldürebilir. Elektrik balığı çiftleşmek için partnerini salgıladıkları elektrik ile ararlar. Bu özellikleri ile hemen bir partner bularak hızlı bir şekilde çiftleşebilirler.
elektrik balığı ile ilgili görsel sonucu