İNCİ BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

İNCİ BALIĞI

İnci balığı (Alburnus alburnus), sazangillere (Cyprinidae) ait bir balık  türüdür. İsmi pullarından yapay inci yapılmasından kaynaklanmaktadır. Kibar bir vücut yapısı ve yukarıya yönelik bir ağzı vardır. Boyları 15–20 cm, çok nadir 25 cm olur. Sırtları yeşilimsi-gri renkli ve yanları gümüş rengi olur. Yüzgeçlerinin  rengi sırtından biraz daha koyudur. Planktonlar, kurtlar, böcek larvaları ve su yüzeyindeki sinekleri avlayarak beslenir.Olta balıkçılığında,  sudak balığı avı için yem olarak çok uygundur.

İnci balıkları büyük sürüler halinde yavaş akan ırmaklarda ve göllerde bulunurlar. Rusya’nın İdil Nehrinden batı Avrupa’ya kadar İrlanda, İskoçya ve İskandinavya’da yaygındır. Nisan-Haziran arası üreyip yapışkan yumurtalarını nehirlerin giriş veya çıkışındaki kıyıların kumluklarına, taşlara ya da su bitkilerine bırakır.

Türkiye’de çeşitli türleri yaşar. Diğer bir türü olan beyaz inci balığı sadece Akdeniz ülkelerinin tatlı sularında yaygındır. Manyas ve Ulubat göllerinde bolca bulunurlar. Soma’nın  Sevişler barajında da bulunur.

 

inci balığı ile ilgili görsel sonucu