İZMARİT

İZMARİT

İZMARİT

İzmarit (Spicara smaris), Sparidae  familyasından olan, Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de yaşayan bir balık türüdür. Ilıman ve sıcak deniz balığı olan izmarit, denizlerin çamurlu, yosunlu ve kayalık kesimlerinde, dip veya dibe yakın bölgelerinde yaşamaktadırlar. Dişi bireyleri 2-3, erkek bireyleri 3-4 yaşlarında üreme çağına ulaşabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre dişiler 5-8 yıl, erkekler ise 7-10 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Türkiye kıyılarında genel olarak Mart-Nisan aylarında olan yumurtlama dönemi, Doğu Karadeniz kıyılarında Mayıs-Haziran ayları arasında olabilmektedir.

İlgili resim

İzmarit ortalama 15 cm boyunda olup, yassı ve elips şeklindedir. Derisi kalın, pulları sert, sırt yüzgeci sert ve batıcı dikenlerle çevrilidir. Vücutlarının her iki yanında birer siyah leke bulunmaktadır.

İlgili resim

İzmarit derisi pullu sırt yüzgeci dikenli  kafasından kuyruğuna kadar uzanan balık türüdür. Kış aylarında derin sularda olup nisan mayıs aylarında kıyılara yaklaşarak sıcak sığ yosunlu ve kayalık bölgelerde yasar. Kıyılara yumurta bırakmak için yaklaşırlar.Marmara ve İstanbul boğazında bolca yakalanabilen hemen hemen bütün sularımızda bulunabilen  bir balıktır.

Sığ sularda bu balığı şamandıra sistemi ile 0.25lik beden 0.15 , 0.18 lik köstek ile kıyılardan yakalayabilirsiniz. Yosunların hemen üzerinde dolaştığı için oltanızı dibe yatırmadan  havada tutmalısınız bunun için iğnenin dibine küçük bir mantar takabilirsiniz. Yem olarak genellikle benim tercihim midye ve karidestir. Bulabilirseniz dere kurdu yada boru kurdu da iyi verim verir.  Dip oltası yaparken üçlü köstek takımı ile  (köstekler 30cm boyunda olmalı)  75gr, 100gr veya 125 gr kurşun kullanarak kıyıdan 40m  60m açıklarda da yakalayabilirsiniz. Kullanacağınız midyeleri önceden hazırlayıp güneşte kurutarak yemin oltada uzun süre kalmasını ve oltayı atarken dağılmasını engeleyebilirsiniz .Hazırladığınız midyeleri bir bez üzerinde bekletirseniz hem yapışmasını hemde kolay kullanımı sağlarsınız. Kullanacağınız midyeler küçük olursa hem oltaya takılması kolay oluyor hem de oltayı sallarken yemin dağılma riski fazla olmuyor.  Kurnaz bir balık olduğu için oltaya vurduğununda hemen tasmalamanız gerekir. Yoksa sürekli olarak balığı yemlemiş olursunuz.Bulunduğunuz avlakta farklı türden balıklar varsa karagöz, mırmır, kırlangıç, iskorpit , gelincik  gibi şansınız varsa bu balıklarıda aynı teknikte yakalayabilirsiniz. Bulunduğunuz avlakta lapin  ve kayabalığı cinsi balıklar varsa onlarda oltanıza bol miktarda takılabilir. Lezzetsiz ticari değeri olmayan balıklardır. Genelde iğneyi yuttuğu için oltalarınıza zarar verebilir.

 

1433010201677

İzmariti yakaladığınızda oltadan çıkartırken sırt yüzgeçlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Savunmaya geçtiği için dikenleri elinize batabilir. Buda size uzun süreli bir acı verir. Eğer batan dikenini görüp çıkartamazsanız uzun vadede vücudunuz onu atacaktır. Bu sürede elinize battığı yer zaman zaman acıyacaktır. Ben 3 aydan fazla bu acıyı çektim ama yakalaması zevkli bir balık olduğu için oltaya vurması ayrı bir keyif veriyor hiç vaz geçmeden sürekli avlağını yapıyorum.

Bulunduğum avlaklarda sırtı kahve rengi olan ve menekşe de denilen mavi renklerde olan türlerini sürekli yakalıyorum. Menekşe türü diğerlerine göre çok daha iri ve de  lezzetli bir balık.

imag0324

İZMARİT OLTALARI

3 lü köstekli şamandıralı takım

8 veya 9 numara iğne 0.18 köstek .030 beden olmalı. Kösteklerin  mesafeleri 20 cm  takımın boyu 1.5 metre   alta 10 gr yada 20 gr kurşun oltanın dibe çabuk  inmesi için, şamandıranın derinlik ayarını yapmak için stoper ile bulunduğunuz derinliğe göre 2 mt ile 4 mt arası ayar yapabilirsiniz. Bazen duruma göre kıyıdan 5 ile 10 mt arası açıklıkta balığı aramak için stoper ile ayar yapabilirsiniz.

3 lü köstekli dip takım

8 numara veya 9 numara çapraz iğneli 0.18 köstek  30 cm boyunda, 0.30 veya  0.35  beden 3 mt boyunda , en alttaki iğne takılmaması için kurşunda ortala 50 cm uzaklıkta olursa takılmasını engellemiş olursunuz. Suyun akıntısına göre 75 gr ile 125 gr arası kurşun kullanabilirsiniz.

KULLANACAĞIZ YEM

midye : önceden hazırlanıp kurutulursa oltada uzun süre iğnede kalır ve dağılmaz. Yapışmaması için bir bez üzerinde kurutmak daha faydalı olur.

karides

boru kurdu yada dere kurudu