SUDAK

SUDAK, TATLI SU BALIK TÜRLERİ

SUDAK BALIĞI

Sudak balığı ya da uzun levrek (Sander lucioperca, eski bilimsel adı Stizostedion lucioperca), Percidae familyasından yırtıcı bir tatlı su balığıdır. Ana vatanının Doğu Avrupa’da bulunduğu düşünülür. Sevilerek yenilen balık olduğundan dolayı insanlar tarafından Batı Avrupa’ya da yayılmıştır.

Sudak balıklarının zarif bir vücutları, iki birbirinden ayrı duran sırt yüzgeçleri ve bir sürü sivri uzun dişleri vardır. Boyu 1,25 metreye, ağırlığı 12 ila 19 kiloya ve 10 ila 20 yaşına kadar varabilir. Sırtı yeşilimsi gri ve karnına doğru gümüşümsü, bir rengi vardır. Sırtında ayrıca bazen farklı şekillerde kahverengi gölgeler vardır.

sudak balik ile ilgili görsel sonucu

Sudak balığı önemli ve kıymetli  bir balıktır. Az kılçıklı, sağlam yapıya sahip beyaz eti vardır. Irmaklarda, göllerde ve bazen ırmakların denize aktığı yerlerde bulunan az tuzlu deniz suyunda da yaşayabilirler. Derin sularda yaşamayı tercih eder, çok aç gözlüdür, çok çabuk büyür ama tutsak tutulunca çabuk öldüğünden dolayı havuzda ya da akvaryumda yaşamazlar.

Sudak balıkları ilkbaharda Nisan ile Haziran arası  yumurtalarını alçak suda su bitkilerinin üzerine ve çakılların arasına bırakırlar. Bıraktığı 40.000 yumurta diğer balik türlerinin ürettiğinden çok daha azdır ve bu yüzden diğer balıklar kadar çok üreyemezler.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, okyanus, gökyüzü, ağaç, çocuk, açık hava, su ve doğa

Sudak balığı çok dikkatli ve ürkek bir balıktır. Yakalaması son derece zordur. Boyu 90 santimi ve ağırlığı 7 kiloyu geçenleri çok nadir yakalanır. Sudak balığını tutmak için uygun yemler kızılkanat, kızıl göz  ve tatlısu levreğidir. Bunların  dışın da  başka balıklar da yem olarak kullanılabilir. Kullanılan yemin  zayıf ve uzun bir yapıya sahip olmasına önem vermek gerekir. Yarım balık, ve balık parçalarıda yem olarak kullanılabilir. Solucan  veya kurtla da nadiren yakalanabilir. Sudak balığını yakalamak  için yavru balıkların yüzdüğü yerleri seçmek gerekir. Kanallarda ve alçak göllerde sazlıkların ve su bitkilerinin olduğu yerlerde yakalanabilir.En iyi av zamanları akarsuların  donmadığı  zamanlarda ve gece saatleridir. Akarsuların  donduğu  zamanlarda öğle saatleridir.  En iyi avı  Mayıs, Haziran, Eylül ve Aralık  ayıdır. En büyük  sudak balıkları kış aylarında yakalanır.

SUDAK AVI VİDEO