PALAMUT

PALAMUT

PALAMUT BALIĞI

Palamut (Sarda sarda), genellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı bölgelerinde yaşayan kemikli bir balık  türüdür.

Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpil  biçimindeki bedeninin ucundadır. Sırtlarının genellikle mavimsi rengi, yanlara doğru gidildikçe karında gümüşi beyaza dönüşür. Sırtlarından başlarına kadar siyaha yakın koyu renkte birçok şerit bulunur. Büyük sürüler oluşturarak mevsimlik uzun göçlere girişir.

İlgili resim

Boyuna göre farklı kaynaklarda, farklı isimler ile anılır.

palamut vonozu (12–16 cm),

kestane palamudu (16–22 cm),

çingene palamudu (22–28 cm),

palamut (28–35 cm),

torik (40–45 cm),

sivri (45–55 cm),

altıparmak (55–65 cm) ve

piçuta (65 cm ve üzeri).

zindandelen (70 cm ve üzeri),

PALAMUT ile ilgili görsel sonucu

Palamut ağustos ayının  ortalarında Karadeniz den Marmara ve Egeye göç ettiği için tekne veya kıyıdan avcılığını rapala ve çapari ile yapabilirsiniz.

Kıyıdan çapari ile oltayı orta suda tutarak balığı arayarak yakalarsınız. ilk balık çapariye takıldığında biraz beklerseniz tek seferde birden fazla yakalama şansınız olabilir.

 

Rapala ile tutarken 150 gr ile 220 gr kurşun kullanarak kurşun ile rapala arasında 0.35 lik misina ile 3.5  4.5 mt mesafe kullanarak olta suyun dibini bulduktan sonra çok hızlı şekilde oltayı çekerek yakalayabilirsiniz. Rapala kullanarak  bu balığın sermayesi sürekli at çek yapmaktır hızlı ve kovalamayı seven bir balık olduğu için sizi yoracaktır. Kullanacagınız rapala 8cmlik parlak renkte olan rapalalar olmalıdır.

 

Palamut Avı ile ilgili Videolarım