ALABALIK

ALABALIK, TATLI SU BALIK TÜRLERİ

ALABALIK

Alabalık oksijeni bol temiz ve soğuk sularda yaşarlar. Suyun sıcaklığının 15 dereceyi geçtiği sularda bulunmazlar. Yaşam alanları genelde dereler, akarsular ve bu akarsuların bağlandığı göllerdir. Ülkemizde siyah benekli ve de kırmızı benekli olarak  iki türü bulunur. Alabalık avı yapılırken bulunduğunuz derenin suyunun temiz olduğuna , bulanık olmamasına dikkat edin. Yağmur sonrası gidilen dereler bulanık olduğu için alabalık saklandığı taş oluklarından çıkmayacağı için yakalama şansınız olmayacaktır. Bulunduğunuz yere eğer yağmur yağmaya başladıysa sel riskinden dolayı alabalık avını ertelemeniz en doğru olanıdır. Alabalık avcılığı yapılırken münkün olduğu kadar gürültü yapmamaya ve gölgenizi suya düşürmemeye özen gösterin. Güneşi karşınıza almak en doğru yöntemdir.

alabalık ile ilgili görsel sonucu

Alabalık avında çok fazla  yöntem kullanılmaz. Alabalığın bulunduğu suda bulunan böcekler yem yapılarak bekleme yöntemi ile avcılığı yapılır. Yada kaşık, rapala ile at çek yapılarak alabalık avcılığı yapılır. Bu av tekniği rapala , kaşık, iğne takılmış sasi ve döner kaşık ile yapılır. Atıp çekme tekniğinde makinanızın turu fazla, kamışınız esnek ve uzun, misinanızda 0,20 – 0,25 olmalıdır. Fazla ince misina taşlara kayalara sürtünmesinden dolayı çabuk kopacaktır. Kalın misinalarda at cek yapmayı zorlaştıracaktır. Eğer derede avlanıyorsanız su derinliğinin en az 30 cm olması gerekir, ayrıca derenin içinde kaya ve ağaç dallarının az olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli kayaya ve ağaca taktığınız yeminiz balıkları huzursuz eder. O nedenle at çek yaparken suyun kaya önünde oluşturduğu derin bölgeye yeminizi atar ve çekmeye başlarsanız makinanızı iki üç tur attırmadan ilk alabalığınızı yakalarsınız. Derelerin şelale oluşturduğu derin yerler alabalıkların bol olduğu yerlerdir. Bu noktalara oltanızı attığınızda nokta atışları yaptığınızda şansınız yüksektir.

alabalık ile ilgili görsel sonucu

Eğer göllerde avlanıyorsanız işiniz daha kolaydır ancak özellikle yazın sıcak havalarda avlanırken yeminizin batmasını bekleyip daha derinden gelmesini sağlamalısınız. Sıcak ve güneşli havalarda alabalıklar gölün gölge, serin ve derin  yerlerinde bulunurlar. Böyle havalarda avdan verim almak biraz daha zordur. Sabah erken saatlerinde ve aksam üzeri hava serin olacağı için alabalık her türlü yemle yakalanabilir. Fakat alabalık yakalarken her türlü canlı yem kullanmak yasaktır.

alabalık ile ilgili görsel sonucu

                             KIRMIZI BENEKLİ ALABALIK

                 

                          SİYAH BENEKLİ ALABALIK