YAYIN BALIĞI

BALIK TÜRLERİ, TATLI SU BALIK TÜRLERİ, YAYIN BALIĞI

YAYIN BALIĞI

Yayın balığı, Siluridae familyasını oluşturan, saldırgan, yırtıcı ve etobur balık  familyasıdır. Pulsuz ve parlak, uzamış bir vücutları vardır. Kaudal yüzgecin yakınında sonlanan çok büyük anal yüzgeçleri  vardır. Yağ yüzgeçleri yoktur. Alt ve üst çenede bıyıklar bulunur. Dişleri zımpara gibi küçük ve kuvvetlidir.

Bu balıklar, 3 metreye kadar büyüyebilirler. Dünyada mersin balığından sonra gelen en büyük tatlısu balığıdır. Büyüklüğü ve benzerlik bakımından halk arasında “Tatlı Su Köpekbalığı” olarak da anılır. Derin ve bataklık suları tercih ederler. Geceleri daha aktif olurlar ve hemen hemen her şeyi yiyebilen balıklardır. Menülerini Balıklar, kurbağlar, su kuşları ve su memelileri oluşturur. Sessiz ve sakin suları severler.

yayın balığı ile ilgili görsel sonucu

Asya ve Avrupa’da özellikle de bunların güney bölgelerinde bulunurlar. Türkiye’de bayağı yayın balığı  (Silurus glanis) ve Mezopotamya yayın balığı (Silurus triostegus) olmak üzere iki türü bulunur.

YAYIN BALIĞI TÜRLERİ

Mezopotamya yayın balığı (Silurus triostegus), Mezopotamya, Güney- ve Güneydogu anadolu, Orta doğu.

Aristoteles yayın balığı  (Silurus aristotelis) Yunanistan. Silurus glanis’in yanında Avrupa’da bulunan tek yayın türüdür.

Amur yayın balığı  Avrupa’ya sonradan getirilmiştir.

Kedi yayın balığı  (ya da cüce yayın balığı) (Amerika).

Mekong dev yayın balığı ,  Çin’de Mekong ırmağının alt kısmında yaşar.

YAYIN BALIĞI  AVI

Yayın balığı hemen hemen  bir çok nehirde ve de göllerde bulunan çok obur bir balıktır. Göllerin ve akarsuların acımasız avcılarından  olan yayın balığının ülkemizde de bir çok türü bulunur. Genel olarak koyu kahve rengine sahip uzun ve diğer balıklardan farklı çatal olmayan kuyruk yapısı ile geniş ağızlı, iri gözlü  ve uzun  bıyıkları olan bir balıktır. İri gözleri ile gözlem yaparken bıyıkları ile de sudaki titreşimleri algılayarak her türlü canlıyı kendisine yem yapar. Yayın balığının menüsünde her türlü canlı bulunur. Kendinden  küçük balıklar, larvalar,  böcekler, solucanlar, kurbağalar, fareler ve hatta su kenarına su içmeye inen kuşlar bile vardır. Yayın balıkları suda hareket eden her canlıyı yem olarak görürler. Kışın taş kovuklarında ve çamurların içlerine saklanarak geçirirler. Bu kışı uyuyarak geçirdiği anlamına gelmiyor. Sadece sıcak günlerdeki kadar aktif olmuyorlar.

yayın balığı ile ilgili görsel sonucu

Yayın balığı çok güçlü dirençli bir balık olduğu için yakalandığında oltayla çekmesi çok zor bir o kadarda zevklidir. Genellikle dip oltası ile yakalanan yayın balığı şamandıra ile de yakalanabilir. Ancak balığın büyüklüğünü kestirmek zor olacağı için kullanılacak oltanın büyük iğne ve kalın misinalı olması gerekir.Yoksa oltanızın kopması ve balığı kaçırmanız içten bile değildir. Yayın balığını yemli yakalarken kullanacağınız yemler tavuk eti, balık eti,  ciğer, solucan ve de canlı balık, canlı fare  kullanabilirsiniz.  Her balıkta olduğu gibi yayın balığının da avcılığında son derece sessiz olmalı,  gece yapılıyorsa avı suya ışık tutulmamalıdır.

yayın balığı ile ilgili görsel sonucu

Yemli avcılığı yapılırken cimrilik yapılmadan iğneye bolca yem takmak ve oltanın etrafını yemlemek verimi attırır. Örneğin iğneye solucan takıyorsak iri bolca en az  6, 7  adet takmalıyız. Canlı yem kullanıyorsak , kullandığımız yem balıksa zarar vermeden iğneyi balığın kafa derisinin arkasına ve de sırtına takarak balık canlı kalacak şekilde takmalıyız. Fare kullanacak iseniz iğneyi fareye zarar vermeden fare su üstünde kalarak hareket edecek şekilde şamandıralı olta kullanmalıyız.