TURNA BALIĞI

TATLI SU BALIK TÜRLERİ, TURNA BALIĞI

TURNA BALIĞI

Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adıdır. Hepsi de Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük “köpek dişleri” ile dolu olan uzun,  ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vucutlarının çok arka kısmında kalır. Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.

turna balığı ile ilgili görsel sonucu

Turna balığı tatlı sularda yaşayan yırtıcı ve de avcı bir balıktır. Ilık, durgun ve akış hızı az olan sularda yaşar. Turna balığının vücudu uzayarak torpil şeklini almıştır. Kafa yapısı uzun  yassı şekil almış ördek gagasına benzer şekildedir ve ağızının içi dişlerle doludur. Baş kısının üstünde gözle görülen  sayısı 10 kadar olan deliksi duyu organları mevcuttur. Turna balığı  yerine sıkı sıkıya bağlı sabit yerli bir balık olup yumurtlama zamanı göç etmez. Turna balığının renkleri yaşadıkları yere ve yaşlarına göre değişir. Otlu, sazlık  bölgelerde açık yeşil renkte, acı su bölgelerinde sarımsı olur. Turna balıkları  yaşlandıkça rengi , kahve ve gri renkler alırlar. Turna balıkları ortalama 20 sene civarı yaşarlar. Nadiren de olsa 40, 50  sene kadar yaşayanlara da rastlanır. Bu yaşlarda ortalama 1.60 metre boya ve 30 kilogram ve üzeri ağırlığa ulaşırlar. Turna balıkları etçil bir balık olup kendi türlerine de saldıran yamyam  balıklardır.

turna balığı ile ilgili görsel sonucu

Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır. Yavru turna balıklarının %90’ı kardeşleri tarafından yenilir. Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70’i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir.Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler,  yavru ördekleri bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.

Turna balığı  saldırgan balık olmasından dolayı avcılığında  at-çek tekniği balıkçılar arasında en çok uygulanan av tekniğidir. Canlı yemle bırakma yapılarakta avlanır ancak durağan olmasından dolayı bir çok amatör avcı bu tekniği sevmez. Turna balığı gezerek avlanmaz belli bir bölgede durur ve avını bekler. Ancak çok obur olmasından dolayı ilgisini çeken yemi gördüğünde onu takip eder ve saldırır. Turna balığı  avı için en ideal derinlik 1-4 mt. dir. Turna balığı  daha derinlerde olur ancak avlanma bölgesi sığ yerlerdir. Bunun nedeni daha derinlerde yüksek su bitkilerinin olmaması ve buralarda av yapabileceği küçük balıkların olmamasıdır. Burada şunu unutmamak gerekir derinlerde her zaman en iri balık vardır. Bu sebeble gezerek avlanmak daha mantıklıdır.Tekne ile gezerek avlanılıyor ise kıyıya doğru at çek yapılır çünkü turna kıyıya sırtı dönük bekler.

turna balığı ile ilgili görsel sonucu

 

Avlandığınız bölgede ağaç ve sazlık yoksa yemin dipten çekilmesi gerekir. Su içinde kalmış ağaçların ve su yüzeyine uzayan otların bulunduğu yerler en verimli av ihtimali bulunan bölgelerdir. Bu gibi yerlerde yeminizi fazla derine indirmeden çekerseniz balık yakalama şansınız artar. Turna  balığının yemi ağzından bırakma huyu olduğundan balık oltaya vurduğunda boşluk bırakmadan çekiniz ve yanınızda mutlaka bir kepçe bulunsun, jilet gibi keskin dişlerine dikkat edin ve iğne çıkarırken mümkünse eldiven ve pense gibi aparatlar kullanın.

turna balığı ile ilgili görsel sonucu

Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen de  Asya da bulunur. Ülkemiz sularında kuzeydeki  tatlı sular da ve büyük ırmakların İç Anadolu’ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu’da  yaşamlarını sürdürürler.  Turna balığının av  sezonu  1 Nisan-14 Aralık arasıdır. Turna balığının  en iyi av zamanı güneş doğuşundan bir saat öncesi ile güneş batışından 1 saat sonrası arasında kalan süredir. Geceleri, çok nadir olarak yemli oltaya atlarlar. Olta ile at çek,şamandıralı dip oltası ve canlı yem ile avcılığı yapılır.Yasal Av Boyutu  minimum 40 cmdir.

turna balığı ile ilgili görsel sonucu

TURNA BALIĞI AV TEKNİKLERİ

Şamandıralı Takımlar:

Turna avında sabit ve kayar bedenli olmak üzere iki tip şamandıralı takım kullanılabilir. 1 – 3 metre derinliğe kadar olan sularda sabit, daha derin sularda kayar bedenli takım kullanılır. Şamandıralı takım 0,35 – 0,40 ana misina ucuna bir fırdöndü bağlanır, fırdöndünün hemen üstüne şamandırayı hassas olarak dengeleyecek ağırlıkta kıstırma veya kıstırmalar konur, fırdöndünün altına 20 – 25 cm lik çelik beden bağlanır, çelik bedenin ucunda canlı yem için üçlü iğne bulunur. Üçlü iğne o sularda bulunan balığın iriliğine göre 1/0 dan 3/0 a kadar olabilir. Yem olarak kullanılacak balık bu iğneye sırt yüzgeninin hemen altından iğnenin bir ucunu geçirmek yolu ile takılır. Şamandıradan sonraki kısmın uzunluğu suyun derinliğine bağlıdır en ideal olanı yemin dipten veya dip otlarından 20 cm kadar yukarıda kalmasıdır. Sık otlu bölgelerde özellikle dikkat etmek gerekirki yem otların arasında kalıp görünmez hale gelmesin.

 

Dip oltası:

Bu tür avcılıkta daha çok kullanılan ölü doğal yemdir. Dip oltası ile avlanırken daha etkili olması bakımından yem olarak kullanılan balığın parçaları etrafa yemleme amacı ile atılır. Bu kokuyu arttıracağından daha fazla balığın toplanmasını sağlar. Yemleme sadece dip oltası ile değil diğer tüm yöntemlerde de uygulanabilir.

 

Çökertme:

Çökertme oltada, beden suyun içersinde kalan iskandilden yaklaşık 40-50cm. uzağa bağlanan bir şamandıraya sabitlenir.
Yem olarak, ağırlıkla Kolyoz, İstavrit ve iri Sardalya gibi deniz balıkları ve Kızılkanat, İnci balığı ve Sazan yavruları göğüs yüzgeçlerinden kesilip baş tarafı atıldıktan sonra (baş tarafları yemleme için kullanılabilir) arka tarafları kullanılır.
Beden yeme bir çuvaldız yardımı ile, 3lü iğne kesik tarafında kalacak şekilde geçirilir ve beden fırdöndüye tesbit edilir.
Balık yemi aldığı zaman, kıstırmayı da yerden keser ve samandıra su yüzüne çıkar. Bu durumda iğnenin oturması için ilk önce kuvvetli bir tasma vurulur ve balık suyuna göre çekilir.

 

Canlı yem:

Canlı yem kullanıldığında  3lü iğneli bir beden kullanılır. Yem  fırdöndüye baş tarafı gelecek şekilde arka iğne boşta olmak üzere, ya da yemin kuyruk tarafı fırdöndüye gelecek şekilde, ya da her iki 3lü iğnenin birer kancası balığa kuyruk ve sırt tarafından takılı olmak üzere sabitlenir.Köstekli tipte şamandıra ile iskandil arasındaki bedenin gergin durabilmesi için, suyun derinliğinin tam olarak bilinmesi gereklidir.

 

Rapala ve kaşık ile:

Rapala ve kaşık ile avı genelde tekneden kıyıya doğru  at çek yapılarak yapılır. Yada tekneyi belirli bir hızda sabitleyerek rapala suya bırakılıp dip taranarak avcılığı yapılır .En çok  kullanılan yöntem rapala ile yapılan avcılığıdır. Çok fazla geniş alanı taradığı için büyük balıkları yakalama şansı yüksektir.

 

                                                                                            TURNA BALIĞI AVI VİDEOLARI