SAZAN BALIĞI

SAZAN BALIĞI, TATLI SU BALIK TÜRLERİ

SAZAN BALIĞI

Sazan (Cyprinus carpio), sazangiller (Cyprinidae) familyasına adını veren tatlı su  balığıdır. Göl ve yavaş akan derelerde  bulunur. Uzun gövdeli, solucan,  böcek  larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır. 1,5 metre boyunda, 35 kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 40-50 yıla kadar varabilir. Türkiye’nin Akdeniz ve Güneydogu bölgesi haricinde her yerinde bulunur. Ancak, Akdeniz Bölgesinin en önemli akarsularından olan Göksu ırmağında bol miktarda sazan yaşamakta ve ağırlıkları 10-12 kilograma ulaşabilmektedir.

Suni balıkçılıkta önemli yer tutar. Her ısıdaki suya uyum sağlar. 3-30 °C arasındaki sularda rastlanır. Aşırı soğuklarda toplu halde çamura gömülerek kış uykusuna yatarlar. Kışın ölmeden donabilirler. Su akıntısına karşı yüzebilirler. Kuyruğunu çeneleri arasına sıkıştırır, bıraktığında zemberek gibi boşanarak 3-5 metre sıçrayarak çağlayanları aşabilirler.

Pullu ve pulsuz birçok çeşidi vardır. Pullu türleri iri pulludur. Renk ve biçimleri yaşadıkları ortama göre değişir. Genellikle sırtı koyu yeşil, yanları ve karın altı çamur rengindedir. Küçük ağızlı kalın ve oynak dudaklıdır. Üst çenelerinden dört bıyık sarkar. Ağız dişleri yoktur. Yutak (farinks) dişleriyle besinlerini öğütürler. Bıyıkları dokunma organı olarak görev yapar.

Dipleri karıştırır, suyu bulandırırlar. Çevik ve hareketli balıklardır. Sürüyle dolaşırlar. Eti fazla kılçıklıdır. İrileri iyi pişirildiğinde eti beğenilir. Nisan-Haziran arasında yumurtlarlar. Bazı bölgelerimizde yumurtlama dönemi Ağustos ayına kadar sürebilir. Yumurtaları bitkilere yapışır. Bir dişi, bir defada yarım milyon yumurta bırakabilir.Yumurtaların çoğu diğer ekolojik dengeyi bozan ve potansiyel sakıncalı balıklar tarafından tüketilir. Ortam ısısına bağlı olarak en geç bir hafta içinde yumurtalar açılır. Üç yılda erginleşirler. Sazanların 100 yıl kadar yaşadığı söylenirse de, ömürleri normal olarak 40-50 yıl kadardır.

Sazan balığı  tatlı suda yaşayan en dikkatli ve uyanık balıklardan biridir. Sanılanın aksine sazan balığı avı zor ve çok zahmetlidir. Ülkemiz sularında sazan balığı göl, baraj ve sakin akan Akarsularda yaşarlar. Aynalı sazan ve Kara sazan başta olmak üzere bir çok farklı türü bulunmaktadır. Sazan balığı  dipte yaşayan ve dipte avlanmayı seven bir balıktır. Suyun dibinde solucan, larva böcek ve bitki parçaları ile beslenirler. Uygun şartlar altında sazan balığının 40, 50 seneye yakın yaşadığı ve 1.5m uzunluğa ve 35 kg ağırlığa kadar ulaşabildikleri bilinmektedir. Ülkemizde bilinçsiz ve yanlış avlanma yüzünden sazan balığının da neslinin tükenme noktasına geldiği eskisi kadar iyi av vermemesinden dolayı bilinmektedir.

SAZAN  BALIĞI TÜRLERİ

Pullu sazan balığı

        

Aynalı sazan balığı

                        

Ot sazan balığı

sazan baligi turleri ile ilgili görsel sonucu              siyah sazan sazan ile ilgili görsel sonucu

Gümüş sazan balığı

siyah sazan sazan ile ilgili görsel sonucu

Kadife sazan balığı

siyah sazan sazan ile ilgili görsel sonucu

Siyah  sazan balığı

siyah sazan sazan ile ilgili görsel sonucu

İsrail sazan balığı

                

SAZAN BALIĞI AVI

Sazan balığı  dipte avlanmayı sevdiği için dip oltası büyük ve iri bir balık yakalamak isteyenler için ilk tercihidir. Sazan balığı  avı evde hamur hazırlayarak başlar. Avlanacağımız bölgeyi iyice yemlemek için ve oltamızda kullanmak için hazırladığımız hamurun içine  vanilya, meyve esansları , mısır unu ve tatlandırıcılar ekleyerek suyun içinde  hamurun erimesiyle kokular dağılacağı için sazan balıklarını  oltanızın çevresinde toplanmasını sağlayacaktır. Hamur ile avlanırken sazan yayı kullanmamız gerekir.

 Hamuru yay görünmeyecek şekilde  iyice sıkmalıyız ki oltamızı atarken yemimizin  bozulmasını ve suyun içinde balık tel parçasını ilk aşamada görerek ürkmemesini sağlamalıyız. İğnelere isteğe ve ya bulunabilmesine göre  mısır, solucan yada hamur takabilirsiniz.Sazan balığı  ürkek bir balık olduğu için oltaya vurduğunda oltayı çekmemek gerekir. Sazan önce yem etrafında dolaşır, tehlike olmadığını  anda yemi ağzına  alıp yutmaya çalışacaktır. Hareket eden olta balığı huylandıracak  balık yemi ağzına almış olsa bile geri kusacaktır. Oltayı bırakıp balığın iyice yemi yutmasını beklemek en doğru yöntemdir.