GELİNCİK BALIĞI

DENİZ BALIK TÜRLERİ, GELİNCİK BALIĞI

GELİNCİK BALIĞI

Gelincik (Gaidropsarus mediterraneus), Gadidae familyasına ait bir balık türüdür. Mezgit ve Bakalyaro ile yakın akrabadır. Ortalama 20–40 cm uzunluğunda olan ve çok kaygan bir derisi olan gelincik balığı, sıcak ve ılıman suların taşlık diplerinde sahile yakın yaşar. Çevik, yırtıcı ve saldırgandır. Üreme zamanı sonbahardadır. Lezzetli etinden dolayı ekonomik değeri olan bir balıktır.

gelincik balıgı ile ilgili görsel sonucu

Gelincik balığının vücudu ön kısmı yuvarlak, kuyruk kısmı yandan yassıdır. Vücut küçük pullarla kaplıdır. İki sırt yüzgecinden birincisi daha az gelişmiştir ve balığın sırtında bulunan bir oyuk içindedir. Hem dorsal 2, hem de anal yüzgeç kuyruğa kadar uzar. Alt çenede kısa iki bıyığı vardır. Ventral yüzgeç ince ve uzundur. Yanlarında ve sırtında siyah gri benekler taşır. Karnı sarımsı, krem rengindedir. Üst çene alt çeneden daha uzundur. Ortalama 20-40 cm uzunluğunda olan ve çok kaygan bir deri yapısına sahip gelincik balığı, sıcak ve ılıman suların taşlık diplerinde sahile yakın yaşar. Çevik, yırtıcı ve saldırgandır. Üreme zamanları Ocak, Şubat, Mart, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Lezzetli etinden dolayı ekonomik değeri olan bir balıktır. Maksimum uzunluk 75 cm. Ortalama uzunluk 35-45 cm.

gelincik balıgı ile ilgili görsel sonucu

 Gelincik balığı adını bir kara hayvanı olan gelincik ismindeki hayvana çok benziyor olmasından ve karakter özelliğinin de bu hayvan gibi yırtıcı olmasından kaynaklı olarak almıştır. Gelincik balığının karada yaşayan gelincik hayvanı ile aynı olan başka bir özelliğinde ise avını gece yakalıyor olmasıdır.

Denizlerimizde  özellikle Marmara, İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in İstanbul Boğazı’na yakın sahillerinde kayalık, çakıllık ve  midyelik  diplerde yaşar. İstanbul Boğazı’nda Beylerbeyi, Çengelköy ve Kandilli’ de ancak birkaç usta balıkçı tarafından sepetlerle avcılığı yapılmaktadır. Onun dışında yaz aylarında ve sonbaharda yemli iskorpit yada çinekop avında da nadiren oltalara takılabir. Avcı bir balık olduğu için gelincik balığı gece aktif olan bir balıktır. gündüzleri taş oluklarında  uyuyarak geçirirler. Yemi yuttuktan sonra hemen kaya oluklarına girdiği için oltaların kopmasına takılmasına sebeb olur. Bu gibi durumlarda biraz bekleyip ara ara oltayı yoklayalar oltayı kurtara bilirsiniz.

İlgili resim

GELİNCİK BALIĞI AVCILIĞI

Gelincik balığı dipte yasayan balık olduğu için yemi de  midye, yengeç, teke, karidestir. yemli oltalarda istavrit, hamsi gibi yemlerle de kolaylıkla yakalanabir.

Genelde gelincik balığının  avcılığı sepetlerle yapılır. sepetlerin içine midye kırıp doldurularak İstanbul boğazındaki belirli koylara bu sepetler atılarak yapılır. Onun dışında gece yemli balık avlarında istem dışı  olarak oltalara takılır. Bunun dışında gece ve de gündüz zıpkın ile de gelincik balığının avcılığı yapılır.