MEZGİT

DENİZ BALIK TÜRLERİ, MEZGİT

MEZGİT

Mezgit (Merlangius euxmus), Gadidae familyasına ait bir balık türüdür. Bakaryaro ile birlikte Merlangius cinsine aitdir. Karadeniz ve Marmara Denizi’nde çok yaygındır, ama diğer denizlerimizde az rastlanır. Ortalama 20–40 cm boyunda olur. Aslında denizin 30-40 metre derinliğinde yaşar ama hamsi ve sardalya gibi küçük sürü balıklarını avlamak için yüzeylerede çıkar. Genelde şubat ile mayıs ayı arasında üreme zamanıdır, ama bu bölgesel olarak değişebilir. Eti çok lezzetlidir ve bütün sene boyunca bolca avlanılır. Ekonomik değeri yüksektir.

MEZGİT ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizde özellikle Karadeniz ve Marmara da bulunan mezgit balığı sofralarda sevilen ancak pazarlara çok fazla  gelmediği için pek fazla bilinmiyen bir balık türüdür.Ortalama 20–40 cm boyunda olur. Denizlerin 30 metre derinliklerinde yasarlar hamsi sardarya gibi küçük balıkları avlamak için nadiren su üstüne çıkarlar. Bazı pazarlarda fileto yapılmış sudak veya bakalyaronun mezgit diye  satıldığı da bilinmektedir. Dikkat edilmesi gereken  mezgitin bakalyarodan farklı bir tür olduğudur. Mezgit eti beyaz olması ve de kılçıksız olmasından dolayı tavuk balığı olarak da adlandırılır. Şubat mayıs ayı gibi  yumurtlamak için  iyice kıyıya yaklaşırlar. Yumurtlama zamanları bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Mezgit balıkları daha çok kanal ağzı, dere ağızlarında yemlenmek ve yumurtlamak için gelirler. Eti çok lezzetli ve hafif olan mezgit balığının yemesi güzel olsa da temizliği ve yakalandıktan sonra  uzun süre saklaması balığın nazik olmasından dolayı zordur.

MEZGİT ile ilgili görsel sonucu

Mezgit dişli bir balıktır ve yemlenmek için daha çok diplerde büyük sürüler halinde dolaşır ve oburlukta sınır tanımaz şeklide beslenir. Menüsünde yavru balıklardan tutunda yosun arasında yaşayan organizmalara kadar bir çok canlı bulunur. Bu sebepten ötürü mezgiti bulunduğu yerde yakalamak çok kolaydır. Özellikle yaz zamanları mezgiti yemli olta kullanarak yakalarken tekneden avlanan kişilerin çaparileri doldurarak çektiğini  görebilirsiniz. Tek sorun mezgitin oburluğunun çapari iğnelerini yutması ve bazen iğneyi çıkartamayıp kopmasına sebeb olmasıdır.

Mezgit yakalamak için deniz veya deniz dışı bir çok yemi kullanabilrsiniz. Bunlar  tavuk eti, balık iç organları, boru kurdu, karides,madya ve midye ile balık parçasıdır. belli ulunduğum mera bulması kolay olduğu için midye en verimlileri arasındadır.

MEZGİT OLTASI

Mezgit avı için 4,5,6,7,8 numara iğneli,  üçlü veya beşli köstekli (0,15 / 0,20 veya 0,20 / 0,25 köstek) 0,35 bedenli takımlar kullanabilirsiniz.Mezgit zamanına denk gelmişseniz ve balığın merasını bulmuşsanız hızlı ve bereketli bir av yapmamanız için hiçbir sebep yoktur. Aynı zamanda çaparilerede saldıran mezgitleri  çapari ile de yakalayabilirsiniz. Bazen oltaya yakalansa bile fazla hareket vermediği için arada bir oltayı yoklamanız gerekmektedir.