LÜFER

LÜFER

ÇİNEKOP-SARIKANAT-LÜFER-KOFANA

Lüfer (Pomatomus saltatrix), Pomatomidae  familyasından ekonomik değeri yüksek bir balık türüdür.

Vücutları uzun, sırt yüzgeçleri iki tane, kuyrukları çatallı, ağızları iri, dişleri sivri ve güçlüdür. Yan çizgi hemen hemen düz olup, pullarla örtülüdür. Yan çizgide pul sayısı 95-100 adettir. Sırt tarafı koyu mavi yeşilimtırak, alt tarafı gümüşî, yanları daha açık renk olan bu balıkların karnı parlak beyazdır. Keskin dişleri vardır. Uzunlukları 110 cm’ye, ağırlıkları 11,5 kg’a ulaşabilir. Küçükten büyüğe doğru defneyaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara olarak adlandırılabilir. Lüferler, Mayıs ayının sonuyla birlikte üreme dönemine girerler ve haziran aynın ilk iki haftasına kadar bu süreç devam eder. Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz’de yumurtlayan balıklar İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar.

DEFNE YAPRAĞI : 10 cm’ye kadar büyüklüğe ulaşan Lüfer yavrusudur. 0-50 gr ağırlığındadır. Avlanması, satılması yasaktır.

ÇİNEKOP :                 15-18 cm arasındaki uzunluğa ulaşan lüfer yavrusudur. Ağırlığı 55-65 gr arasındadır. Avlanması, satılması yasaktır.

SARIKANAT :            18-25 cm büyüklüğe ulaşan lüfer yavrusudur. 75-110 gr ağırlığa ulaşır. Avlanması ve satılması yasaktır.

LÜFER :                        28 cm uzunluktan sonraki lüfer türlerinin genel adıdır. Ağırlığı 125 ila 333 gr arasında gelir. Avlanması ve satılması serbesttir. Özellikle 35 cm’e kadar olanı lüfer olarak adlandırılır. Daha büyüklerine Kofana ve Sırtıkara adı verilir.

KOFANA :                     35 cm’den büyük olan Lüferler bu adla anılırlar. Ağırlıkları 500 gr’ı geçer. Avlanması ve satılması serbesttir fakat nadir olarak yakalanabilmektedir.

SIRTI KARA :          Lüferin 50 cm ve daha büyük boyda olanına verilen addır. Avlanması ve satılması serbesttir fakat uzun zamandır Türkiye denizlerinde rastlanmamıştır.

 

 

 .

.

LÜFER AVI

Lüfer, İlkbahar ve Sonbahar aylarında boğazlardan geçerek Karadeniz’e ya da Ege Denizine ulaşmaya çalışır. Bu süreçte ise birçok lüfer avcıların hedefi olur.

Lüfer avı tekniği olarak yemli olta, kaşık ya da rapala kullanılır. Yemli oltalarla  mantarlı dip takımı en çok tercih edilen avlanma tekniğidir.Yem olarak ise  istavrit, izmarit ve zargana tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken Lüfer avında yem mutlaka taze olmalıdır. Avcı bir balık olan lüfer, genellikle temiz denizlerde ve kayalık burunlarda bulunur. Elinizde canlı istavrit varsa şansınız çok fazladır. İstavriti canlı iken parçalamadan kılçığını çıkartarak oltaya taktığınızda balığın dikkati daha fazla çeker. Kullandınız mantarlı oltayı kendiniz yapıyorsanız mantara yakın yere 3 numara diğer 2 iğneyi 2 numara kullanarak 0.25 misinayı çift kat yaparak bağlarsanız balık yakalandığında iki kat misinayı birden kesemeyeceği için balığı kaçırmadan yakalama şansınız artacaktır.

Rapala ve kaşıkla at çek yaparken boğazda akıntılı suda 150 gr  200 gr kursun kullanarak oltayı dibe indirdikten sonra yavaş aksiyon vererek çekerseniz balığın dikkatini  çekmiş olursunuz.

imag0721

Üsteki resimde, canlı istavrit yem  ile yakalanmış lüferler bulunmaktadır.

Sığ sularda yada kayalık bölgelerde at çek yapıyorsanız yine kurşunsuz hafif aksiyon vererek balığın dikkatini çekerek yakalayabilirsiniz. At çekte önemli olan oltaya verdiğiniz aksiyondur.

LÜFER OLTALARI

1. Mantarlı yemli takım: Kullanacağınız yem taze olmak şartı ile canlı istavrit en iyisidir. İstavrit, zargana yada izmarit.

2. kaşık

3. Rapala

4.Çaparİ

                                                                                           LÜFER AVI VİDEOSU

 

RAPALA İLE LÜFER AVI VİDEOSU

 

RAPALA AT ÇEK