EŞKİNA

EŞKİNA

EŞKİNA

Eşkina göç etmeyen belirli bölgeyi sahiplenip yaşamı boyunca burada  duran bir balıktır. Tüm kara sularımızda bulunan yerli bir balıktır.  Kafasından çıkan 1-2 cmlik taştan dolayı halk arasında taş balığı yada kaya levreği olarak da bilinir. Nisan, mayıs ayları gibi suyun ısınması ve de yumurtlamak için kıyılara yaklaşır. Kışın ise derin sıcak sularda yaşamını sürdürür.   Yaşam alanları kayalık bölgelerdir.

eşkina ile ilgili görsel sonucu

ESKİNA AVI

Gece aktif olan bir balık olduğu için avcılığı gece yapılır. Avın durumuna göre bazen sabaha kadarda devam edebilir. Eşkina gece aktif olduğu için bulunduğunuz avlağın karanlık ve sessiz olması gerekir. Eşkina yakalayacağınız yer kayalık bölge olacağı için kullanacağınız olta şamandıralı  üçlü veya ikili köstekli takımdır. Kullanacağınız iğne 3 veya 4 numara sazan iğnesi olması verimliliği artıracaktır. Avcılık gece olacağı için şamandıra ışıldak takılabilen türden olması sizin için faydalı olacaktır. Bulunduğunuz  suyun derinliğini ayarlamak için stoper kullandığınızda oltanızın ne fazla su üstünde kalmasını nede su dibine inmesini önlemiş olursunuz.  Avlanacağınız yer kayalık yerler olacağı için oltaların kopma ihtimali yüksek olacaktır. Eşkina kaya aralarında ve kaya mağralarında yaşayan balıktır. Mutlaka yanınızda yedek olta takımları getirmelisiniz.  Eşkina kurnaz olduğu için  avlaması zor bir balıktır.

eşkina ile ilgili görsel sonucu

Yem şeçimi eşkinanın canlı teke veya boru kurdudur. Boru kurdu da eşkinanın sevdiği kolayca bulabildiği yemdir. Oltaya canlı olarak takıldığında boru kurdunun verdiği harekette dikkat çekecektir.  Eşkina  avında en iyi sonucu ise  canlı teke verir.Canlı tekeyi bulacağınız yerler yosunluklu taş duvarlar, kayıkçı barınakları yada kanal deniz bağlantılarıdır.

Canlı tekeyi bulduktan sonra oltaya takarken tekenin birinci veya ikinci kuyruk boğumundan takarsanız yeme zarar vermeden canlı olarak uzun süre suda  kalmasını ve de eşkinanın dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.  Eşkina kurnaz balık olduğu için tekeye kafadan saldıracaktır. İlk hamlesini yaptığında hemen oltanızı çekmeyin yakalandığına emin olduktan sonra çekin. Eşkina ürkerse  tekrar oltanıza atlamaz vede canlı tekeden olursunuz. Boşuna balığın gelmesini beklersiniz. Eşkina kayalık bölgede yaşadığı için bazen oltaya yakalandığında hemen kayaların arasına gizlenmek için girebilir. Bu durumda oltanıza sürekli asılırsanız kayaların oltanızı kesmesine ve de balığın kaçmasına sebeb olursunuz. Eşkina uzun süre kaya arasında kalmıyacağı için biraz beklerseniz iki yada üç dakika  kadar  kaya arasından çıkacaktır. Böylelikle hem oltanızı hemde balığınızı kurtarmış olursunuz.

eşkina ile ilgili görsel sonucu