KALKAN BALIĞI

KALKAN

KALKAN BALIĞI

Kalkan balığı (Psetta maxima),  Scophthalmidae  familyasına ait, gözleri vücudunun sol tarafında bulunan ve sağ tarafı ile denizin tabanında yatan bir yassı balık  türüdür.

kalkan balığı ile ilgili görsel sonucu

Atlas Okyanusu’nun doğusunda kıyı yakınlarında, Akdenizde, Ege, Marmara ve Karadeniz’de, 20 ila 70 metre derinlikte yaşar. Denizin dibinde yaşıyan küçük balıklar, yengeçler  ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslenir. Neredeyse tamamen yusyuvarlak olan bu pulsuz ve tüketicilerin sevdiği balık türü ortalama 50 ila 70 cm boyuna ulaşır. Boyu bir metreye ve ağırlığı 20 kiloya varmış olanları çok nadir tutulur.

kalkan balığı ile ilgili görsel sonucu

Dişileri ilkbahar ve yaz boyunca, denizin 10-40 metre derinliğinde, kendi büyüklüğüne göre 10 milyon ila 15 milyon yumurta döker. Erkek balık bunları dölledikten 7-9 gün sonra bu yumurtalardan mekik şekilinde vücutları olan yavrular çıkar. Bu yavrular 8–10 cm boya ulaşana kadar ve  metamorfozları başlayana kadar sığ sularda plankton ile beslenerek yaşarlar. Ancak sağ gözleri kafalarının sol tarafına doğru kaymaya başlayınca ve yassılaşmaya başladıkları zaman derin sulara göç ederler. 5 yıl sonra kendileri de çiftleşip üreyebilirler.

İlgili resim

KALKAN AVI

Kalkan balığı Karadeniz bölgesinde yaşayan ve Karadenize özgü bir balıktır.  Nadiren de olsa Marmara da ve Ege bölgelerinde de  görülür. Pisi balığıyla benzer olduğu için karıştırılmamalıdır. Kalkan olabildiğince yuvarlak vücut yapısına sahiptir. Pisi balığı  kalkana nazaran oval vücut yapısına sahiptir. Pisi balığı  kalkanla kıyaslanınca lezzetsiz bir balıktır. Kalkan balığı eti lezzetli ticari değeri yüksek bir balıktır. Yasam alanları kumsallardır. Kuma kendini gizleyen ve avını bu şekilde görünmeden yakalayan balıktır. Gözleri kafasının sol tarafında bulunan yassı bir balıktır.  Sırtı koyu kahve rengi, karın altı beyazdır. Nisan ayı gibi yumurtlamak için kıyılara yaklaşır uzun bir sure kıyılarda kalır. Kışın gelmesi ile  derin ve sıcak sulara çekilirler.

Kalkan balığının başlıca yemi hamsi, gümüş balığı, istavrit, yengeçlerdir. Dip oltası yapılarak yem kumluk zeminde yatacak şekilde tutularak avcılığı yapılır. Kalkan balığı yakalarken kullanacağınız iğne 1,2 veya 3 numara olabilir. Büyük bir balık olduğu için kullanacağınız köstekler 0.35 ve .040 misinalar olmalıdır. Köstekler arasındaki mesafe 1 metreyi geçmeli ve birbirine yakın olmamalıdır. Yoksa 2 iğneyi birden aynı balık  yutabilir.

İlgili resim

Kullanacağınız yem Karadeniz bölgesinde tutacaksanız doğal yemi olduğu için en iyi sonucu hamsi yada istavrit ile verir. Kalkan balığını hafif taşlık yada kumluk alanlarda tutabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde balıkçı teknelerinin yanaştığı bir liman varsa orası kalkan balığının en iyi yem bulacağı yer olduğu için şansınız çok daha fazla olacaktır.  Olta kumluk zemine atıldıktan sonra misina gevsek bırakılmalı gerdirilip de yemi yukarda tutmamalıyız. Kuma gizlenerek avlanan bir balık olduğu için havada kalan yemlere pek atlamazlar. Uzun süre beklediğimizde ara ara oltanın yerini çekerek değiştirip gerekirse suda balığı aramalıyız. Yakalayacağınız balığın boy limiti 40 cmdir. Daha ufak olanları zarar vermeden oltadan çıkartıp geri salmalıyız. Kalkan balığı yakalandığında poşet çeker gibi bir his verir. Büyük balıkların oltayı koparma ihtimali olduğu için balığı yorarak yavaşça çekin.