ZARGANA

BALIK TÜRLERİ, ZARGANA

ZARGANA BALIĞI

Zargana ya da Sargan (Belone belone), Belonidae familyasına ait uzun ve ince vücutlu bir deniz  balığı  türüdür.

60–70 cm, hatta bazen 1 m uzunluğa varır ve ortalama 18 yıl yaşar. Çaça, hamsi, kıraça, çamuka ve gümüş   gibi küçük balıklarla beslenir. Ilıman denizlerimizin yerli balıklarındandır. Vücut yapısıyla gayet çevik ve hızlı yüzen bir balıktır. Kendini korumak için su yüzeyine Sıçrayarak da ilerleyebilirler.  Zargananın başlıca düşmanı lüfer ve levrektir. Lüfer avında başlıca kullanılan yem balığıdır. Lezzetli eti ticari açıdan değerlidir. İlkbahardan Sonbahara kadar üreme süresince 30-50000 yumurta döker.

zargana balığı ile ilgili görsel sonucu

Ilık ve sıcak kıyılardan hoşlanır ve her yaz iskele kıyılarında dolaşırlar. İstanbul Boğazında akıntılı sularda sürüler halinde göç ederken avcılığı yapılır. Sakin  akıntısı olmayan sularda sürü halinde yüzeyde gezen bir balık olduğundan şamandıralı özel bir olta ile avcılığı yapılır. Olta olabildiğince uzağa atılır ve hafif hafif çekilmeye başlanır. Oltanın atıldığı bölgede zargana varsa birkaç tanesi birden yeme atlar. Yakalanan balık oltadan kurtulmak için kendisinden beklenmeyecek bir çeviklikle zik zaklar çizer dışarılara zıplar.

zargana balığı ile ilgili görsel sonucu

ZARGANA AVI

Zargana balığı Ege, Marmara, Karadeniz olmak üzere bütün sularımızda bulunan ince uzun kılıç balığına benzer kafa yapısına sahip bir balıktır. En iyi avı nisan aylarında başlayarak ekim ayına kadar devam ederek ilkbahar yaz aylarında verir. Göçebe bir balık türüdür. Zargananın kendine özgü yeşil bir kılçığı vardır. Fosfor bakımından zengin bir balıktır. Zargananın yemi gümüş balığı, çaça balığı, sardaya ve hamsidir.

Zarganayı yakalamanın bilinen çok az tekniği vardır. Genelde akıntılı sularda sürüler halinde göç eden bir balık olduğu için üçlü iğnelerle çarpma denilen stillerle daha çok yakalanır. Bu stille balığın büyük küçük demeden sürüdeki her balığa zarar veren ve de balığı yaralayarak yakalayan bir stildir. İstanbul boğazında en çok kullanılan stildir. Bunun dışında ipek ile at çek yapılarak sıyırtma ile  de yakalanır. Bulunduğunuz yerin akıntılı ve de suyun ayna oluşumunun olduğu yerlere atılarak hafif aksiyon verilerek  çekilerek yakalayabilirsiniz. Bu şekilde hem iri zarganaları yakalar hem de balığa zarar vermeden yakalayıp küçük olanları geri suya salabilirsiniz.

1430642167453

Bulunduğunuz avlak sakin akıntısız bir yer ise plastik top ucuna 3 metre köstekli tek iğne ile su üstü at çek yapılarak, iğneye silikon sahte balık takarak yada yem olarak balık takarakta avlağını yapabilirsiniz. Marmara ve Ege bölgesinde tercih edilen yöntemdir. Tekne üzerinden ipek ile de yakalayabilirsiniz. Nadir de olsa bazen istavrit çaparisine atladığını da gördüm ve yakaladım.

img-20150501-wa0001

Zargana lüferin en çok sevdiği yem olduğu için tekneciler bu balığı tekneden gece teknenin önüne ışık takarak kepçe ile avını daha çok yapar. Zarganayı canlı tutarak lüfer yakalayacakları zaman balığı oltaya canlı takarak asansör sistemi ile lüfer, kofana avını yaparlar.