İSTAVRİT

İSTAVRİT

İSTAVRİT

İstavrit,  Trachuridae  familyasından Trachurus cinsini oluşturan  balık türlerine verilen isimdir.

Birbirine çok benzeyen bu balıkların vücudu yanlardan biraz basık ve iğ  biçimindedir. Ağzı öne doğru uzayabilme yeteneğinde, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallıdır. Birinci sırt yüzgeci kısa ve ikinci sırt yüzgecinden yüksektir. İkinci sırt yüzgeci ve anüs yüzgeci kuyruğa doğru alçalarak uzar. Alt bölümü gümüş renginde, sırtı lacivert ya da yeşilimsidir.Gövdesinin orta bölümünde bir kıvrım yapan ve kalkan pul denen iri pulların örttüğü yanal çizgisi çok belirgindir. Sırt yüzgecine koşut uzanan ve yanal çizgi ile aynı işlevi gören yalancı yanal çizgi yalnız bu cins üyelerinde görülür. Yalancı yanal çizgi aynı zamanda istavrit türlerinin kolayca ayırt edilmesine de yarar.İstavritlerin yavruları yaygın olarak kıraça adıyla tanınır.

İSTAVRİT AVI

Amatör balıkçıların hemen hemen en kolay yakaladığı ve de her mevsim kolayca yakalanan bir balıktır. Karadeniz, İstanbul boğazı, Marmara denizi ve Ege de kolayca yakalanan balıktır.Çok fazla beceri,  birikim istemesede istavritinde duruma göre bazı teknikleri vardır. Atarı iyi olan bir kamış ile 10 lu yada 15 li çapariler ile yakalayabilirsiniz. Önemli olan balığın suyunu bulabilmektir . Suyun dibinde yada orta suda balığı bulduktan sonra oltanıza vereceğiniz aksiyon ile çaparinizi doldurabilirsiniz. İstavrit çaparisi salladığınızda bulunduğunuz suda sardalya sürüsü varsa bol miktarda sardarya yakalama şansınız daha çoktur. Duruma göre kıyıdan 50 60 mt açılarda yada 10mt kadar kıyılarda da yakalayabilirsiniz. istavrit suda az olduğunda ince takım diye tabir edilen 0.12 köstek 0.22 beden çaparilerle   75 gr, 115 gr kurşunlar ile yada suyun akıntısına göre 0.15 köstek 0.28 beden çapariler ile 125 gr, 150 gr arası kurşun ile açık sulardan yakalayabilirsiniz. Kullandığınız çaparilerin iğneleri 7,8,9, numara çapraz iğne olması daha iyidir. Kullanılan çaparilerde benim tercihim genelde yeşil renkler de beyaz iğnelilerdir. Elinizde mevcutta beyaz,sarı, turuncu, koyu yeşil, açık yeşil çapiler varsa bunlarda iş yapar. Çaparide oltayı uzağa sallarken hızlı atıldığından  kopmaması için düğümsüz çapariler kullanmanız uzun süre aynı çapariyi kullanmanızı sağlar. Aksi taktirde düğümlü diye tabir edilen çapariler çok sık kopar ve balık tutma zevkinizi yarıda bırakır.

      

Çaparilerini kendiniz yapamıyorsanız güvendiğiniz iyi bir oltacıdan almanız en doğrusudur. Öğrenmek için olta bağlama stillerinden videomuzu izleyerek nasıl çapari yapıldığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle bolca istavrit tutabilirsiniz.

Çapari harici nadiren yemli oltalarada geldiğini çok kez gördüm. Balık seyrek çapariye gelmiyorsa sıyırtma yöntemi ile 50 gr, 75 gr arası sıyırtmalarla tek iğneli isterseniz 2 iğnede bağlayabilirsiniz, at çek yaparak oltaya hafif aksiyon vererek yavaş yavaş oltayı çekerek yakalayabilirsiniz .Sıyırtma  ile iğne arası 0.15  beden 3mt misina ile iğneye silikon 2cmlik yapay balık takabilirsiniz. Yada çapariden koparttığınız kösteği düzgün şekilde bağlayarak yine aynı şekilde tutabilirsiniz.

 

İSTAVRİT AVI İLE İLGİLİ VİDEOLAR