MIRMIR

BALIK TÜRLERİ, MIRMIR

MIRMIR

Mırmır (Lithognathus mormyrus), Sparidae familyasından bir balık türüdür.

Mercan balıklarının en çok bilinen türlerinden sadece biridir. Mercan veya çizgili mercan olarak da bilinirse de yaygın ismi mırmırdır. Mercan  familyasına ait Marmara Ege ve Akdeniz de yaşarlar. Nadiren de olsa Karadeniz de de  rastlanabilir.  Asıl yerleşim alanı kumluk diplerdir ama zamanla taşlık ve yosunluk yerlerde de  dolaşırlar. Denizin dibinin de bulduğu  canlılar ile beslenirler. Yazın kıyılara sokulurlar kışın ise sıcak ve  derin sulara çekilerek  .150 mt kadar derinlere inebilirler.
Üreme dönemleri  Haziran Temmuz Ağustos  aylarıdır.

mırmır balığı ile ilgili görsel sonucu
Mırmırın genel yapısı vücudu iri pullarla kaplı, uzunca ve yanlardan basıktır, kafa büyük gözleriyse iridir. Ağzı tüm türlerde olduğu gibi küçük fakat kuvvetlidir. Sırtı esmerce, yanları daha açık renkli, karnının altı beyazdır. ve Sırtından karnına doğru 10-12 adet çizgi iner bu çizgiler karna ulaşmadan biterler. Sırt yüzgeciyse tek parçadır, tüm yüzgeçleri gayet iyi gelişmiştir. Genelde gruplar halinde gezinirler ve yemlenirler, bazen küçük sürüler de oluşturdukları da olur. Daha çok kurtları, yumuşakçaları ve eklembacaklılarlada beslenirler. Ege ve Akdeniz’de bol miktarda bulurlar.  Marmara ve Karadeniz’de nadiren görünürler. Farklı dip özelliği gösteren yerlerde mesela kayalık, kumlu, çamurlu, yosun kaplı diplerde de rastlanabilirler. Nispeten daha sığ sularda rastlanabilir. Üremeleri Haziran’dan Ağustos sonuna kadar sürer, hermafrodit’tir. Yurdumuzda 40-45 santim kadar boya erişebilirken Batı Akdeniz veya Doğu Atlantik’te 60 santim boya ulaşabilmektedirler. 4 kilo ağırlıkta olabilirler.

Yaşadığı yerler;Demarsal bir türdür. Maksimum 150 m derinliğe kadar olan sularda dağılım gösterir. Kumlu, kumlu-çamurlu bölgelerde dağılım gösterir. Posidonia yataklarında özellikle genç bireylere sıklıkla rastlanır. Genç bireylerin sürü oluşturduğu gözlenmiştir. Genellikle erginlere 25 cm lik uzunluklarda rastlanır.

İlgili resim

Maksimum 55 cm  2,2 kg kadar boyları yakalanmıştır. Eti çok lezzetli  ekonomik değeri  yüksek olan balıklardandır .Özellikle kumluk bölgelerde yemlenen mırmırların Türkiye sularında yakalanan yaklaşık olarak 1 kg lık bireyleri mevcuttur.Tekne ile avcılıkta pek çok bölgede tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığında belli zaman aralıklarını takip etmek çok önemlidir.Ancak unutulmamalıdır ki bu balık kıyıya daha çok yumurtlama zamanında yaklaşmaktadır. Bu balık çift cinsiyetli bir özelliğe sahip ve eşeysel olgunluga sahip oldugu zaman erkelerde 14-16 cm yaklaşık 2 yaş dişilerde 16/18 cm 2 yaş dan sonra üreme dönemleri başlıyor en üst üreme yetenegini her iki cinstede 26 cm boya yani 6-7 yaşına geldikleri zaman ulaşıyorlar.
Akdeniz ve Egede bu yumurta atma mevsimi Bu türlerin üreme dönemleri mart-agustos arası oluyor Özellikle Haziran ayı içinde 5 yaş gurubu mırmırların en yüksek düzeyde üreme yeteneği gösterdiği saptanıyor.

mırmır balığı ile ilgili görsel sonucu

 

MIRMIR AVI

Mırmır sakin sularda kumluk alanlarda yaşayan yatak balığıdır. Marmara, Ege ve de Akdeniz de sıklıkta yakalanan kıyı balıkçılarının vazgeçemediği balıktır. Karadeniz de ve İstanbul boğazında nadiren rastlanır.  Mırmır avı yaparken bulunduğunuz avlağı iyi seçmeniz gerekmektedir. Mırmır dip balığı olduğu için ve de kumluk yerlerde yasadığı için avlağınız böyle yerler olmalıdır. Mırmır sürü halinde dolaşan bir balıktır. Tek olarak nadiren dolaşır.

mırmır balığı ile ilgili görsel sonucu

Mırmır yakalarken iyi bir avlak alanına geldiğinizde  sıra olta seçimine geliyor. Kullanacağınız oltada  4, 5 yada 6 numara iğne kullanarak  üçlü köstekli dip takımı yapabilirsiniz. Kullanacağınız köstekler 0.20 veya 0.25 misinalar olmalı ve 30 cm geçmemeli. Yada gezer kurşunlu tek iğneli takımda kullanabilirsiniz. Sıra yem seçimine gelince  kullanacağınız yemler teke, kaya kurdu, boru kurdu, sülünes vs.

Yem seçimini  yaptıktan sonra oltaya yemi takıp olabildiğince uzağa fırlatarak oltayı dibe yatırmak gerekiyor. Yemler kumluk zeminde olmalı havada kalmamalı. Mırmır kum üzerinde gezinip avlandığı için havada kalan yemi göremez. Oltayı attıktan sonra uzun süre beklememeli. Sürü halinde gezen balık olduğu için 3, 5 dakikada bir oltayı yavaşça 5 metre çekerek balığı kıyıya kadar aramak veriminizi arttırır.