KARAGÖZ

KARAGÖZ

KARAGÖZ

Karagöz balığı Marmara, Ege ve Akdeniz de bolca bulunan bir balıktır.  Karagöz balığının vücut yapısı oval ve yanlardan yassılaşmış bir şekilde belirir. Bu balığın sırt bölgesi ve yan kısımları gri renklidir. Karagöz balığının baş kısmından kuyruk kısmına doğru 7-8 çeşit koyu renkli bant vardır, kuyruk sapında ve solungaç kapağının arkasında ise koyu siyah lekeler bulunur. Suların sıcaklık şartlarına göre bahar aylarından başlayarak Ağustos aylarına kadar üreme gerçekleştirir. Ortalama olarak 15-25 cm kadar en fazla 50 cm boylarında olmaktadır. Karagöz balıkları genellikle 300-700 gram ağırlığa sahiptir. 3-5 kilo kadar gelen büyük olanlara da rastlanır. Büyük karagöz balıkları olta ile yakalanmaları zordur. Bu balıklar hem yem beğenmez hemde oldukça mücadeleci ve kurnaz olmaktadır.  Kayalık, taşlık ve midyeli alanlarda tek yada sürüler halinde yaşarlar. Kışı derin ve sıcak sularda geçirdikleri için en iyi avı nisan, mayıs, haziran aylarında ve son baharda ekim, kasım aylarında verirler. Sabahın ilk saatleri ve akşam üzeri yemlenmeye çıktıklarından bu saatlerde yapılan avları bereketli olur.

karagöz balığı ile ilgili görsel sonucu

KARAGÖZ AVI

Karagöz avında  diğer yemli balıklarda olduğu gibi yem olarak genellikle midye, karides, sülünes ve  boru kurdu kullanılır. Yapay  yemler ile avcılığı yapılmaz. Kıyıdan yapılan avcılığında şamandıralı 2 veya 3 lü takım ile , dip oltasında 3 lü takım yada tek iğneli gezer kurşun takımlarla uzak mesafelere atılarak yapılır. Eğer karagöz avı yapacağınız merayı bir gün önceden midye kırıkları ile yemlerseniz balığa çıktığınız gün bolca karagöz ve de başka türden balıkları yakalayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken denizden çıkardığınız midyeleri bir kova içinde ezerek parçalayın. Daha sonra içine kum karıştırarak av yapacağız meraya bir gün önce  belirli aralılarla serpiştirin. Böylece midyenin kokusu bir çok türden balığı buraya çekecektir. Av yapacağız günde erken saatlerde bu karışımdan denize atarak daha sonra oltanızı denize sallayarak avınızı yapabilirsiniz. Balığın azaldığı yada oltaya az vurduğu anlarda ara ara denizi yemlemek gerekebilir.

İlgili resim

Yemle yapılan avcılıklarda odaklandınız balık harici çok çeşitli türden balıkları avlama şansınız yüksektir. Karagöz avına gidip mırmır, çupra, izmarit gibi balıkları bolca yakalama ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu birazda bulunduğunuz meranın  av verdiği çeşitliliğe bağlıdır.

İlgili resim