LEVREK

LEVREK

LEVREK

Levrek, Moronidae familyasını  oluşturan ılık ve soğuk denizlerde  yaşayan balık türüdür.

Vücudu fusiform şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşun, karnı gümüş renktedir. Küçük kara benekli olduğundan alabalığı  andırır. Genç levreklerin sırtları kara benekli, erginlerin sırtları ise beneksiz veya koyu renktedir. Dillerinin üzerinde diloit dişleri vardır. Boyları 40–100 cm arasında değişir. Genellikle ağırlıkları 8–10 kg’dır.15 kg’a kadar çıktığı görülmüştür.

Eti yağsız ve çok lezzetlidir. Taze olarak yenir. Türkiye kıyılarında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Her mevsimde, genellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanır. Sonbahar ayları sırasında ırmak ve dere  ağızlarında üremeye başladıklarında sürüler  halinde dolaşırlar. Karadenizde kış aylarında dere ağızlarına Akdenizde Nisan-Mayıs ayları arasında ürerler.

İlgili resim

Karadeniz, Ege ve Akdeniz de  çifliklerde yaygın olarak, yumurtadan pazara kadar üretimi yapılmaktadır. Üretimin büyük kısmı özellikle AB ülkelerine ihraç edilir.

Levrek kıyı balığı olup göç etmeyen bir balıktır. Etçil bir balık olduğu için küçük balıkların özellikle kefal yavrularının çok olduğu dere ve akarsuların denizle birleştiği yerlerde ve kayalık yerlerde  bulunurlar. Sesten gürültüden  ve su kıyılarındaki hareketlerden rahatsız olurlar. Genelde ıssız sakin bölgelerde yaşarlar. Levrek avında son derece sessiz sakin olunmalı. Su kenarında fazla hareketlilik oluşturulmamalı. At çek yaparken mümkün olduğunca tek noktadan yapılmalı. Deniz ile akarsuyun birleştiği yerlerde, yada kayalık bölgeden at çek yapılıyorsa dalganın kırılma noktasının uzağına atılarak at çek yapılmalıdır. Levreğin avlandığı yerler akarsu ile denizin birleştiği yer  yada dalganın kırılma noktasının hemen arkasıdır. Son derece meraklı  bir balık olduğu için attığınız sahte yemi merak edip peşinden kıyıya kadar gelebilir.

.levrek

AV ZAMANI

Göç etmeyen yatak balığı olduğu için hemen hemen her mevsim avlanabilir. Önemli olan bulunduğunuz meranın verimliliğidir.En iyi avı sabah erken saatlerde güneşin dogmaya başlaması ile akşam güneş batımıdır. Bu saatler balığın yemlenmeye çıktığı saatler olduğu için en iyi avı verdiği saatler. Gün içine de denizi iyi gözlemlerseniz belli bölgelerde oynak yaptığını görürsünüz. At çek yapmaya devam ederseniz yakalama sansınız olacaktır.

İlgili resim

Yemli yakalamak istiyorsanız yem olarak canlı kefal yavrusu levreğin hayır diyemeyeceği bir yemdir. Kefal yavrusunu oltaya canlı olarak takarsanız balığa minimum zarar vererek ve de kefal yavrusu hemen ölmesini engelleyerek oltaya taktığınızda çok şansınız vardır. Avlamayı sevdiği için mümkün olduğunca canlı yem tercihidir.

At çek yaparken Gelibolu sahtesi, farklı türden sahte yemler, rapalalar  yada kaşık kullanarak bu balığı yakalayabilirsiniz. Sahte yemlerde rapalalarda  at çek yaparken en önemli olan verdiğiniz aksiyon ile balığın dikkatini çekebilmektir. Gerisi sizin sabrınıza kalmıştır.