KIRLANGIÇ

KIRLANGIÇ

 KIRLANGIÇ BALIĞI

Marmara Ege ve Akdeniz de yaşayan  fazla göç etmeyen yerli balıktır. Karadeniz de nadiren rastlanır.

Sakin sularda çiftler halinde dolaşan sahilin 5 mt ile 300 mt arasında kumluk alanda yasayan balıktır .Sırt rengi kırmızı yada pembe, karın altı beyaz ve pembe renktedir. Ortalama 25–30 cm ile  80 cm arası boyutlarda olan balıktır. 3 yaşında olgunlaşıp sahillerden uzakta üremelerini yapar. Kışın derin sularda yazın gelmesi ile sahil kenarlarına kumluk, çamurlu ve de kayalıklı taşlı yerde yaşarlar.  Küçük kabuklular, yumuşakçalar,  deniz bitkileri ve böceklerle beslenir. Eti son derece lezzetli olan bir balıktır.

İlgili resim

Bütün denizlerimizde bulunan kırlangıç ortalama 25-30 cm olup nadiren 75 cm’ye kadar olanlarına da rastlanmaktadır. Sırt rengi kırmızı-pembe, karın ise pembe veya beyazdır. Yakın akrabası olan öksüz’den, bu balığın pembe-gri veya komple gri sırtı, ve öksüzün ördek gagasını andıran ağız yapısı ile ayrılır. Her ikisi de lezzetli olup genelde kırlangıç tercih edilir. 15 – 20 yıllık yaşamı vardır. 3 yaşında olgunlaşıp sahillerden uzakta üremelerini yapar. Küçük kabuklular, yumuşakçalar, deniz bitkileri ve böceklerle beslenir. Etinin lezzet ve yararı, her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir. Diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde de bol bol tüketilir.

İlgili resim

Çok gelişmiş solungaçları ve gırtlak yapısı medeniyle uğultu, inilti gibi değişik frekanslarda ses çıkarırlar. Bu ses nedeniyle bir birçok balıkçı tarafından inleyen balık diye adlandırılır ve uğursuz sayılır.

Kırlangıç balığı ömrü boyunca tek eşle yaşadığı için çiftler halinde dolaşır. Yakalandığı yerde mutlaka aynı boyutlarda ikinci bir balığı daha yakalama şansınız yüksektir.

İlgili resim

KIRLANGIÇ AVI

Kırlangıç balığı doğal yemlerle yakalansa da nadiren kaşık ve suni yemlerle de yakalanabilir. Genelde yem olarak istavrit, zargana, izmarit , karides, teke kullanabilirsiniz. Dipte dolaşan bir balık türü olduğu için kullanacağınız oltada buna uygun olarak  3 lü dip takımı , gezer kurşunlu tekli iğne veya zoka ile yakalayabilirsiniz. Kullanacağınız  oltalarda 1 numara ile 6 numara arası iğneleri kullanabilirsiniz. Kırlangıç balığının yemlendiği yerler kumluk veya taş kırıklı yerler olduğu için bu tür meraları seçmek avantajlı olacaktır.

İlgili resim