MARLİN BALIĞI

DENİZ BALIK TÜRLERİ, MARLİN BALIĞI

MARLİN BALIĞI

Marlin balığı Istiophoridae ailesine dahil olan bir grup balık türünün ortak adıdır. Mızrağa benzeyen uzun ve sivri burunlara sahiptirler. Genellikle yüksek ağırlıklarda çıkan marlin balıkları 20 ile 180 arasından değişen bir kilograma sahiptirler. Şu ana kadar yakalanan marlin balıklarından en ağır olanı 708 kilogram çıkmıştır. Marlin balığı genellikle 60 cm uzunluğunda olmaktadır. Hilal şeklinde kuyrukları bulunmaktadır. Atlas Okyanusunda ve Pasifik Okyanusunda  yaşamaktadırlar. Son zamanlarda marlin balığı Akdeniz de de görülmeye başlamıştır. Mavi, siyah ve beyaz renklerde türleri vardır. Marlin balıklarının çoğu diğer marlin balıklarına kendilerini göstermek için yükseklere atlamaktadırlar. 6 metre boy ve 800 kg ağırlığa ulaşabilen Siyah Marlin, en büyük Marlin türlerindendir.

MARLİN BALIĞI ile ilgili görsel sonucu

SİYAH MARLİN BALIĞI

Black Marlin (Istiompax indica) – Özellikle Hint ve Pasifik okyanuslarında bulunan siyah marlin, öncelikle sert ve geniş pektoral yüzgeçlerinin yanı sıra nispeten azalan sırt yüzgeciyle diğer merlin balıklarından ayırt edilir. Siyah marlinin rengi, koyu mavi dorsal yüzgeci  soluk mavi çizgilerle ventral tarafta gümüşi beyaza dönmektedir. “Erkekler 4.65 m uzunluğa ve 750 kg ağırlığa ulaşabilir, ancak dişiler genelde çok daha büyüktür. Siyah  Marlin tercihen küçük orkinoslarla beslenirken aynı zamanda yunus, mürekkepbalığı, kalamar, uskumru ve büyük kabuklu hayvanları da avlamaktadır. Bazen Deniz’in “boğa” olarak anılacak olan siyah marlin, inanılmaz bir güç gösterir ve yakalanırlarsa kolay kolay teslim olmaz. Siyahlar merlin balığı yakın kıyı sularında ve resiflerin çevresinde bulunur, ancak açık denizdeki dağınık sayılarda bulunurlar. Daha büyük siyah marlin Avustralya, Peru, Panama ve Mozambik kıyılarında avcılar tarafından yakalanır.

MAVİ MARLİN BALIĞI

Mavi Marlin (Makaira nigricans & Makaira mazara) – Mavi Marlin, dünya okyanuslarında tropikal, subtropikal ve ılık sulara yayılmıştır. Mavi marlin özellikle    türlerinin en büyüğüdür. Mavi marlin, silindirik bir vücut şekli, iki dorsal kanat (biri dik bir eğim ve bir tanesinin organizmanın arka tarafına doğru daha küçük) ile karakterizedir ve pektoral yüzgeçler sert değildir, siyah marlin’in aksine. Gümüşi beyaza dönüşen kobalt mavisi dorsal renkleri için adlandırılırlar. Mavi marlin üzerindeki kaudal peduncle üzerindeki omurgalar olağanüstü güçlü ve hızlı bir yüzücü, pek çok balıkçı için cazip bir özellik haline geliyor. Aslında, mavi marlin olan Makaira nigricans & Makaira mazara’nın iki alt türü vardır. Makaira nigricans Atlantik’te bulunurken, Makaira mazara Hindistan ve Pasifik okyanuslarında bulunur. Pasifik ve Hint okyanuslarındaki insanlar Atlas Okyanusu’ndan daha büyük olma eğilimindedirler. Mavi marlin rekreasyonal avcılar tarafından en çok aranan türlerden biri olsa da, diğer balık türlerinden zengin değildir. Öncelikle yüzeye bakan uskumru, tuna ve yunus gibi pelajik balıklar mavi marlin tarafından avlanır. Mavi marlin, rijit olmayan pektoral yüzgeç ve gövde boyunca mavi çubukların varlığı ile siyah marine (Makaira indica) ile ayrılır. Mavi marlin alt dorsal yüzgeç yüksekliği, dorsal yüzgeç yüksekliği vücut derinliğine eşit olan şeritli marinadan (Tetrapturus audax) ayırır.

 

 

YELKEN BALIĞI

Yelken Balığı (Istiophorus platypterus ve Istiophorus albicans)  son derece geniş ve renkli dorsal yüzgeçleri tarafından kolayca tanınabilen en ikonik balıktır. Dünya genelinde bulunan yelkenbalığı, Istiophorus platypterus ve Istiophorus albicans olmak üzere iki alt türe ayrılmıştır. Istiophorus platypterus Pasifik ve Hint okyanusunda bulunurken Istiophorus albicans, Atlas Okyanusunda hem tropikal hem de ılıman sularda bulunur. Mavi marlin’de olduğu gibi, Hint ve Pasifik okyanuslarının yelken balığı  ​​Atlantik’teki balıklardan çok daha büyüktür. Yelken balığının  eşsiz özelliklerinden biri renklerinin heyecan seviyesine göre değişebilmesidir. Tipik olarak, yelkenli balığı “vücudu koyu mavi dorsal ve beyaz, kahverengi lekeler ile ventral olarak bulunur. Her biri çok açık mavi noktadan oluşan yaklaşık 20 çubuk her iki tarafta bulunmaktadır. Yüzgeçler genelde siyahımsı mavi renktedir. “(Florida Doğa Tarihi Müzesi) Yelken balığının ana beslenme biçimi, başlıca yemi uskumrugiller  ve krikolar gibi çeşitli  kemikli balıklarından oluşur.

 

MIZRAK BALIĞI

Mızrak Balığı (Tetrapturus pfluegeri, T. angustirostris ve T. belone) – Mızrak balığı , tropikal ve subtropikal sularda dünyanın okyanuslarında bulunur. Mızrak balığı, yelken balığına  benzer bir sırt yüzgecine sahiptir, ancak yelkenbalığının dorsal yüksekliği ve uzunluğundan yoksundur. Mızrak balığı , yunus, uçan balık ve iğne pirincesi dahil olmak üzere küçük balıklardan yüzeye yakın balıkla turuyle beslenir. Kalamarda mızrak balığının  diyetine dahildir. Üç çeşit mızrak balığı  türü bulunur: Meksika Körfezi dahil olmak üzere New Jersey’den Kuzeybatı Atlantik’teki (bu en yaygın olarak bilinen) longbill spearfish mızrak balığı  (Tetrapturus pfluegeri), içinde yer alan shortbill spearfish mızrak balığı  (T. angustirostris) Pasifik ve Hint Okyanusu; Ve Akdeniz’de bulunan Akdeniz spearfish mızrak balığı  (T. belone).

 

ŞERİTLİ MARLİN

Şeritli Marlin ( Kajikia audax ) – Pasifik ve Hint okyanuslarında bulunan çizgili marlin, genellikle siyah veya mavi marjinallerden daha donuk renktedir. Oldukça göç veren bu türlerin renklenmesi koyu mavi veya siyah sırt yüzeyi gümüşi bir beyaza soluyor ve yanal olarak kobalt çizgileri ile kesiliyor. Anterior dorsal yüzgeç en büyük derinlikten daha yüksektir ve balığın posterioruna doğru çekilir. Çizgili marlinin boyu  orta büyüklüktededir ve pektoral paletler diğer billfish türlerinden daha esnektir.

 

KILIÇ BALIĞI

Kılıç Balığı ( Xiphias gladius )  Kılıçbalığı çeşitli billfish türlerinin en uyarlayıcılarından biridir. Dünya okyanuslarında bulunur ve en geniş sıcaklık dağılımına sahiptir. Kılıç balığı, sıcak su habitatlarını tercih eder, ancak su sıcaklığının dondurulmanın hemen üzerinde olduğu yerde de bulunabilir. Çoğu diğer billfish taksonomik ailenin “Istiophoridae” altına girmesine rağmen kılıç balığı “Xiphiidae” a aittir. Kılıç balığı , diğer marlin  balıklarına oranla vücudunun büyüklüğüne göre daha uzundur. Sırt yüzgeçleri ve göğüs yüzgeçleri sert ve geniş iken pelvis yüzgeçleri tamamen yoktur. Renklendirme dorsal tarafında siyahımsı kahverengi olup, sadece hafifçe daha hafif bir gölgeyle soluyor.

 

BEYAZ MARLİN

Beyaz Marlin ( Tetrapturus albidus ) – Beyaz marlin, Meksika Körfezi, Karayip Denizi ve Batı Akdeniz’i de içeren Atlantik Okyanusu boyunca derin tropik ve sıcak ılıman sulara yayılmıştır. Yuvarlak dorsal ve anal yüzgeçleriyle diğer billfishlerden ayırt edilebilirler. Birinci dorsal yüzgeci üzerindeki en büyük lobun yüksekliği vücudun derinliğinden fazladır. Beyaz marlin rengi, koyu mavi renkte, kahverengi lekelerle gümüş rengi beyaza dönüşen dorsal bir koyu mavi renktir. Balıkların ilk dorsal yüzgeçlerinde lekeler de bulunur.

Beyaz marlin, çizgi halinde iken çok akrobatik olma eğilimi gösterir ve küçük balık türlerinden biri için çok güçlü bir mücadele sunar. “Beyaz marlin için maksimum uzunluk 280 cm (110 inç) ve maksimum ağırlık yaklaşık 180 lbs ve genellikle vücut uzunluğu 51-83 inç arasında değişiyor.” (Florida Doğa Tarihi Müzesi). Beyaz marlin, onların baitfish avını hızla indirirken, faturalarını eğik çizgi ve bayılma için kullanmazlar.