İSKORPİT – LİPSÖZ

İSKORPİT

İSKORPİT- LİPSÖZ

İskorpit (Scorpaena porcus), Scorpaenidae familyasından bir balık  türüdür.

Yaşamı aynı aileden olan Lipsöz ile  aynıdır. Farkları İskorpit’in Lipsos’a göre daha küçük olması (ortalama 20 – 30 cm.) ve renginin koyuluğudur. İskorpitin rengi kahve rengidir.  Lipsözün rengi daha kırmızımsıdır. Halk arasında her iki türde iskorpit olarak bilinir. Lipsöz olarak kimse bilmez. Eti oldukça lezzetlidir ancak dikenleri çok zehirli olduğundan yakalandığında dikkat edilmelidir.

iskorpit balığı ile ilgili görsel sonucu            iskorpit balığı ile ilgili görsel sonucu

İskorpit ve lipsöz  balığı diplerde yasayan genellikle gece aktif olan bir balıktır. Kafasının tamamı, kafadan kuyruğa kadar sırt yüzgeçleri ve karın altındaki yüzgeçlerinde zehirli dikenleri bulunmaktadır. Oltaya yakalandığında dikkatli bir şekilde çıkartılmalıdır. Yoksa uzun süreli bir acı çekmek durumunda kalabilirsiniz.

iskorpit balığı ile ilgili görsel sonucu

Dikenleri vücuda değdiğinde, deride kızarıklık ve şişlik meydana getiren bir balık türüdür. Zehir etkisini birkaç gün sürdürmektedir. Tedavi için amonyak kullanılabilir. Ayrıca halk arasında bu balığa “çarpan” denmektedir.

iskorpit

Bulabildiği her türlü canlı yengeç, midye, istavrit, karides yemidir. Tavuk eti ile bile yakalanabilen bir balıktır. Özel bir oltası yoktur 2,3 veya 1 numara iğneyle 3 lü köstekli veya 5 li köstekli 0.40 misina ile yapabilirsiniz.istavriti veya tavuk etini takarak kıyıdan 5 metre mesafe veya 30 metre mesafe açıklıktan rahatlıkta yakalayabilirsiniz. taş altları ve kaya boşlukları  yuvaları olduğu için yakalandığında taş altına girerek oltanın takılmasına sebeb olabilir. Yapmanız gereken biraz bekleyerek ara ara  oltayı çekerek taş altından çıkmasını sağlamaktır. Olta takıldı diye zorlarsanız hem balığın kaçmasını hem de oltanın kopmasına neden olursunuz.

 İSKORPİT OLTALARI

3lü veya 5 li  köstekli takım veya zoka ile

2 veya 3 numara iğne 0.30 köstek 0.35 beden

suyun akıntısına göre 75 gr ile 125 gr arası  kurşun

KULLANACAĞIZ YEM

İstavrit, zargana, yengeç, midye, karides,  tavuk eti ile de yakalayabilirsiniz. Yem bulamadığım zamanlarda iğne ucuna taktığım parlak kâğıtla bile yakaladım oldu. ilk yakaladığımı yem yapıp  avlağın yerine göre onlarcasını yakaladım.

zoka ucuna takacağınız yapay silikon yemlerde gayet iyi iş görür.