PAVURYA

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

PAVURYA

Pavurya (Cancer pagurus),  Cancridae familyasından Doğu Atlantik ve Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de yaşayan ve eti yenilen iri bir yengeç  türüdür.

Geniş yayvan bir kabuk eklemi (karapaks) vardır. Karapaks en fazla yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğindedir. Sığ ve kayalık alanlardan 520 m derinliklere kadar yayılım gösterir. Genellikle 1–100 m derinlikler arasında bulunurlar. Gündüzleri kaya altlarında gizlenip geceleri beslenmek için açığa çıkarlar. Etçil ve leşçildirler.

Özel olarak avcılığı yapılır. Trollerle ve de sepetlerle avcılığı yapılır. Amator olarak küçük kepçe ile kayalık yerlerde dalış yapılarak da avcılığı yapılır. Karadeniz ve Marmara da 10 sene öncesine kadar bolca bulunurken şimdilerde nesli tükenme derecesine gelmiştir.  Ekonomik değeri oldukça yüksektir ve Akdeniz pazarlarında büyük talep görür.

Pavurya yakalandığında canlı olarak kaynar suya atılarak pişirilir. Bunun nedeni ise etinin lifli olmamasından dolayı öldüğünde pişirilirken  etinin eriyip kaybolmasıdır.

İlgili resim

pavurya ile ilgili görsel sonucu