SÜLÜNES

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

SÜLÜNES

Denizin kumlu zeminde gömülerek yaşamını sürdürmekte, böylecede bir çok avcıdan kendisini kumun altına gizleyip korumuş olur. Kum tepecikleri ile kendini gömdüğü yeri belli ederler, midye türleri ile akrabalıkları olsa bile, en az onlar kadar iyi sonuç veren bir yemdir.

SÜLÜNES ile ilgili görsel sonucu

Sülünes renginin kirli sarı, kum üzerinde yerini belirten sülünesi çıkartmak içinde ince bir tel kullanılır, sülüneslerin çok duyarlı canlılar oluşu ve, kendilerine dokunan veya bir şey hissettikleri zaman hemen kabuklarını kapatırlar, işte bu anda sülünesin başından içeriye doğru sokulan tel ile birlikte, sülünes kendini duyarlılığı ile bir anda hemen korumak için kapatır, teli kendimize doğru çekildiğinde ise sülünes tele takılmış olarak kumun içinden çıkartılır.

Bu işlemde sülünese hiç bir zarar verilmez, yaşamını da etkilemez. Sülünes dayanıklı ve cazip bir yemdir, uzun sürede muhafaza edilebilir, ölü vaziyette dahi verimli avlar gerçekleştirilir, hemen hemen midye benzeri yemler ile yakalanılan tüm balıkları, sülünesle de yakalayabilirsiniz.

SÜLÜNES ile ilgili görsel sonucu

Sülünes boyu genellikle bir parmak kadar büyüklüğündedir, sülünesi yem olarak hazırlanma aşamasında, kendisini korumak için kabukları kapalı vaziyettedir, sülünesin yem yapılacak olan kısmının içinde buluna bir et parçası olduğundan önceliklede iki kabuk arasında, sülünesi koruyan bir zarı, bıçak yardımı ile hafifçe çizilip kabukları iki tarafa açılır, kabuğun içinde dolgun bir et bulunur.

İki kabuğu açılmış olan sülünes, içi dolgun, bir et ve orta kısmının ise çok yumuşak oluşu, hafifçe siyahımsı olan kısmı ise yem olmaya elverişli değildir, midyeye benzer gibi görünen sarı bütün et kısmı ise oltada kullanılacak olan yemdir. Sülünes baş tarafının, etinin en değerli olan yeridir, oltada kullanılmak için en uygun yerinin burası olduğunu bilmemizde yarar vardır, bir solucan tipinde görünen etinin bu kısmı, sualtında balıkların bile ilgisini çeker.

Baş tarafının kesilip, parça parça kullanılabildiği gibi, avın ve iğnenin büyüklüğüne görede bütün olarak takılabilir. Orta kısmı ise çok yumuşak olduğundan iğneye takılmaya elverişli değildir, daha fazla baş kısımları kullanılır. Özelliklede hava aldığı iki tarafında bulunan baş kısmında olan eti, çok serttir, bu et parça parça kesilerek iğneye takılır.

Sülünes’in arta kalan kabukları ilede balıkları çevreye toplamak için yemleme yapılabilir, kabuklarının da bu şekilde değerlendirebiliriz. Av beklentisinin büyük olduğu zaman, sülünesi bir iğneyi kaplayacak vaziyette takılıp, çift köstekli takımlar için yemi, halkalar halinde kesilip kullanılabilir. Sülünes ile midyenin ve benzeri yemler ile beslenen her balığı yakalayabiliriz.

SÜLÜNES ile ilgili görsel sonucu

Dayanıklı olan bir yem olduğu içinse muhafazasda kolaydır, serin ama nemli olan ortamlarda 3-5 gün kadar canlı olarak tutulabilmektedir, sülünes ölü olduğu zamanda yem özelliğini kaybettirmez. Canlı olup olmadığının öğrenilmesi için iki kabuk arasında bulunan zarın, temas edilmesi yeterli olacaktır, canlı sülünesi bu temas ile kendini koruma refleksi ile kabuklarını içeriye doğru kapatırlar.