LAMBUKA-MAHİ MAHİ

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

LAMBUKA-AMHİ MAHİ

LAMBUKA BALIĞI (Coryphaena hippurus) Lambuka (mahi-mahi, dorado, dolphin) Coryphaenidae familyasındandır. Ülkemizde Akdeniz’de yaşayan 40kg ağırlığa, 170cm boya kadar büyüyen, avcı balıklardandır. Mavi, lacivert, sarı, yeşil renkleri bulunur üzerinde. Sudan çıkarıldığında renk değiştirdiği görülür. Vahşi doğada ilk yıl besin bolluğuna göre 80.000 ila 1.000.000 arası yumurta bırakır. Tropikal ve subtropikal sularda yaşayan bu tür üst sınıf avcı balıktır. Devamlı suretle oksijen ihtiyacını karşılamak için yüzme ihtiyacı duyar. Dik inen küt kafasıyla, geniş ve kuvvetli ağız yapısıyla tropikal bir balık görünümündedir. Ülkemizde kanal balığı olarak da adlandırılan lambukalar, mevsim değişiklikleri ile birlikte Akdeniz, Güney Ege ve son yıllarda Kuzey Ege’de sıkça rastlanır hale gelmiştir.

İlgili resim

Avlanacağınız bölgede varlığını kaçışan balıklardan ve denizin üstünde sıçramasından anlarsınız. Ülkemizde Akdeniz’de ağustosun ortasından eylül sonuna kadar avı yapılabilir. Avcılığında canlı yem, rapala ve kaşık kullanılır. Av saati sabah erken ve güneş batmadan önceki zamandır. Gün boyuda oltaya vurabilir. Dişleri çok keskin olduğundan çekerken çelik teli kestiğide olmaktadır.

Ben bu balıkla İskenderun’da bulunduğum zamanlarda tanıştım avı çok zevkli mücadele gerektiren bir avdı. Yöresel olarak orada bukalemun derlerdi ve renklerinden ve lezzetinden dolayı pek tercih edilmezdi.

İlgili resim

Akdeniz ve Ege’de rastlanan bu harika görünüşlü balığa Marmara ve Karadeniz’de rastlanmaz. Ancak araştırmalara göre Süveyş kanalının açılmasından sonra Akdeniz’e geçen hindistan balığı ve lambuka gibi balıkların doğu Akdeniz’den Ege denizine doğru yavaş yavaş yayılım gösterdiği saptanmıştır. Bir zaman sonra bu balığa Ege’de rastlama olasılığı vardır. Eylül ayından itibaren av vermeye başlar. Korkusuz, meydan okuyan tavırları ve saldırgan yapısı ile avcılığı çok zevkli bir balıktır. Tekne ile avlanırken etrafınızda dolaşan balıklara ve oltadaki balığa korkusuzca yaklaşır. İlk rastlayan balıkçıların lambukanın bu hareketi karşısında seyredip kaldıkları olur. Yakalandıkları zaman sudan metrelerce yukarı fırlayarak, çılgınca hareketlerle büyük direnç gösterirler. Tekneye alındıktan sonra bile dakikalarca çırpınması bitmez. Bu avı lüferinkine benzer. Yan yüzgeçlerinden boylamasına üst tarafı mavi, lacivert alt tarafında yeşil, sarı görünümlüdür. Dik inen küt kafasıyla, geniş ve kuvvetli ağız yapısıyla tropikal bir balık görünümündedir. Ege bölgesi dahil bir çok bölgede tanınmaz. Hatta bir çok balıkçı böyle bir balığın varlığını bile bilmez. Antalya civarı balıkçıları ve olta balıkçılığını bir yaşam tarzı haline getirmiş, amatör balıkçılıkta uzmanlaşmış kişiler lambukayı iyi tanırlar. Kıyılara bile korkusuzca yaklaşan lambuka, kefal, sardalya, kolyoz, kalamar, izmarit, istavrit ve gözünün kestiği her balıkla beslenir. Canlı kefal ve izmarit en popüler yemidir. Denizin 100m derinliğine kadar yayılım gösterirler.