KILIÇ BALIĞI

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

KILIÇ BALIĞI

Kılıç balığı (Xiphias gladius),  Xiphiidae familyasından üst çenesi kılıç gibi uzamış yırtıcı bir balık türüdür. Sıcak ve ılıman denizlerde yaşarlar. Atlas Okyanusu, Karadeniz, Marmara Denizi, Ege ve Akdeniz’de yaşarlar. Üst çenesi kılıç gibi uzun olduğundan ve kılıçça benzemesinden dolayı kılıç balığı ismini almıştır. Vücut yapısı torpile benzer. Üst kısmı mavimtrak siyah, karın altı gümüşi beyazdır. 4  metre uzunluğu ve yarım tonu geçen ağırlıkta olanları vardır. Kendinden küçük balıkları sivri burunları ile yaralayarak avlarlar. Balina ve teknelerde kırılmış kılıç balığının burunlarına rastlanmıştır. Kılçıksız eti lezzetli bir balıktır. Marlin balığı, yelken balığı ve asıl kılıç balığı olmak üzere 3 türü vardır. Bizim kara sularımızda asıl kılıç balığı türü bulunmaktadır.

KILIÇ BALIĞI ile ilgili görsel sonucu

Erginlerinde diş ve pulları yoktur. karın yüzgeçleri yoktur. Torik ve istavrit gibi balık sürülerine saldırıp keskin ve sivri kılıcı ile yaraladıkları balıkları yiyerek beslenirler. Saatte 95 km hızla yüzebilirler. Kış aylarında 25 metre derinlere inerler. Yaz aylarında yumurtlamak için su üstlerine çıkarak baygın gibi yüzerler. yumurtaları su üstünde sürüklenerek  olgunlaşır. Çıkan yavrular ergin kılıç balıklarına benzemezler. başlarında dikenleri dişleri ve pulları vardır. 4 yaşını geçtikten sonra üst çeneleri uzamaya başlayarak dişleri ve pulları kaybolur. Yalnız ve ya eşleriyle beraber dolaşırlar. Sakin ve karanlık gecelerde  özel oltalarla, ağlarla ve de zıpkın tüfeklerle avcılığı yapılır. Ağırlığı 700 kg varan kılıç balıklarına rastlanmıştır. su üstünde yüzerlerken sırt yüzgeçleri köpek balığı gibi su üstünde gözükür. Uzun ve dikey kuyruğunun yanlarında karina denen kemiksi birer çıkıntı vardır.

KILIÇ BALIĞI ile ilgili görsel sonucu

Kılıç balığı avlanması tehlikeli ve zor bir balıktır. Tehlike anında kılıçları ile teknelere bile saldırabilirler ve 30 cm’lik kalınlıktaki  tahtaları bile rahatlıkla delebilirler.