İSTAKOZ

TÜRK KARASU BALIK TÜRLER

İSTAKOZ

İstakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya  kadar büyüyebilir. Türkiye’de Marmara denizi, boğazlarda, Ege denizinde görülür.

İSTAKOZ ile ilgili görsel sonucu

En büyük doğal düşmanları ise ahtapottur. Çok lezzetli ve pahalı bir deniz ürünüdür.. Yaygın inanışın aksine canlı  haşlanarak yenilmek zorundadır ve bu işlem sırasında bağıramaz. Çünkü diğer kabuklu deniz hayvanları gibi ses telleri yoktur. Çıkan sesler aniden çok sıcak suya maruz kalıp, çatırdayan kabuklarından gelir. Ani ölüm gereklidir yoksa su dışında kalan ıstakoz bir çeşit salgıyla ölmeden evvel kendi etini yenilmez hale getirir hatta zehirlenmeye  sebebiyet verebilir.

İSTAKOZ ile ilgili görsel sonucu

Istakozların 2 büyük kerpetene benzeyen ezme ve kavrama kıskaçları ile çeneye yakın iki küçük beslenme kıskacı vardır. Büyük ezme pençesi ıstakozun avını yakalamasını ve ezmesini sağlar. Istakozlarda genellikle bu kıskaçlardan biri daha gelişkin olur. Herhangi bir şekilde ıstakoz bunlardan birini ya da bacaklarından birini kaybederse bu uzuvlar daha sonra yeniden büyüyebilir. Istakozlar yılda birkaç kez kabuk değiştirir. Kopan dış organlar bu kabuk değiştirme işlemi sırasında tamamen yeniden oluşur.

Dişi ıstakozlar bir seferde onbinlerce yumurta bırakabilir. Elbette bunun öncesinde yumurtaların erkek tarafından döllenmesi şart. Ama dişi ıstakozlar çiftleştikten sonra spermlerin bir kısmını muhafaza eder ve sonraki yumurtlama dönemlerinde herhangi bir çiftleşme olmasa bile mevcut spermleri kullanarak yumurtalarını dölleyebilir.

İlgili resim

Istakozlar sürekli vücutlarını yenileyebildikleri için yaşlanma belirtisi göstermez. Bu nedenle ıstakozların yaşlarını da belirlemek zordur. Bazı ıstakozlar 20 kiloya kadar büyüyebilir.